Gündem

İBB'den ürküten rapor: Kiralar yüzde 66 arttı

1 ay önce

Kira

İBB'ye bağlı İstanbul Planlama Ajansı'nın hazırladığı konut raporu kentteki kira sorununu gözler önüne serdi.

Pandemi döneminde kira ödemek zorlaşırken, kiracıların yüzde 72'si ev sahipleriyle sorun yaşadı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'ye bağlı İstanbul Planlama Ajansı'nın hazırladığı konut raporu son zamanlarda vatandaşların yaşadığı konut sorunu ortaya koydu.

 

“Konut Sorunu Araştırması: İstanbul'da Mevcut Durum ve Öneriler raporu” başlıklı rapor 1-7 Eylül 2021 tarihleri arasında bilgisayar destekli telefon görüşmesi yöntemiyle yapıldı. 647 kişiyle yapılan görüşmelerde İstanbulluların yüzde 95'i kiraların yüksek olduğunu düşünüyor.

 

GEÇEN SENEYE GÖRE YÜZDE 66 ZAM

 

Araştırmalara göre, son 1 sene içerisinde evini değiştirenler dışarıda tutulduğunda İstanbul'da ortalama kira 1541 TL iken, son bir sene içerisinde kiralık ev tutan katılımcıların ortalama kirasının 2561 TL olduğu ortaya çıktı.

 

Buna göre, 2021’de yeni kiraya çıkanlar için kiralar geçen seneye göre yüzde 66 zamlandı.

 

Araştırma kapsamında görüşülen kiracıların yüzde 41’i ise pandemi döneminde kiralarını ödeyemediğini veya aksattığını belirtti.

 

BOŞ KONUT VAR AMA ERİŞİLEBİLİR DEĞİL

 

İBB verilerine göre Avrupa Yakası'nda Beylikdüzü, Başakşehir, Küçükçekmece ve Bağcılar ile Anadolu Yakası'nda Kadıköy, Ataşehir, Sancaktepe ve Tuzla'da boş konut stokunun yüksek olduğu görüldü.

 

İstanbul'daki boş konut sayısı Avrupa'daki diğer kentlerle kıyaslandığında ise ortalamanın üzerinde. Bu da aslında İstanbul'da boş konut olduğunu, ancak herkes için erişilebilir olmadığını gösterdi.

 

Raporda ayrıca, 2020 yılı sonu itibariyle işlevlerinden bağımsız olarak İstanbul'da yaklaşık 6 milyon 400 bin kayıtlı mesken bulunduğu ve bunların yaklaşık 4 milyon 400 bininde ikamet edildiği belirtildi. Buna göre mevcut kayıtlı ikameti olmayan mesken sayısının 1 milyon 800 bin adet olduğu belirtildi.

 

YAPILAŞMA KUZEY ORMANLARINA DOĞRU İLERLİYOR

 

2008 sonrası inşa edilmiş olan yapılar incelendiğinde ise toplamda 153 bin 240 adet yapının boş konut olduğu belirtildi. Ayrıca raporda, 2008 sonrası inşa edilen boş konutların yarattığı kentsel dokunun İstanbul'un kuzeyindeki orman alanlarına doğru ilerlediği ve kırsal alanları tehdit ettiği ifade edildi.

 

KİRAYA YÜZDE 66 ZAM

 

İstanbul’daki kiralık konut krizine dair sonuçlarsa raporun en çarpıcı bölümlerini oluşturdu.
Kirada oturmakta olan katılımcılara sorulduğunda aylık kira ücretinin 2021’de geçtiğimiz yıla göre yüzde 20 arttığı ortaya çıktı. Aynı soru ev sahiplerine yöneltildiğinde ise yıllık kira gelirlerinin 14 arttığı hesaplandı.

 

Yapılan araştırmaya göre, son 1 sene içerisinde evini değiştirenler dışarıda tutulduğunda İstanbul'da ortalama kira 1541 TL iken son bir sene içerisinde kiralık ev tutan katılımcıların ortalama kirasının 2561 TL olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla 2021 yılında yeni kiraya çıkacakların 2020 ve öncesinde kiraya çıkanlara göre yüzde 66,2 oranında daha yüksek kira bedeliyle karşılaştığı gözlemlendi.İlgili konular

Cengiz, Kalyon, Limak, Kolin

İBB'den Cengiz, Kalyon, Limak, Kolin ve Makyol İnşaat’a 17 milyar TL ödeme

3 saat önce

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kasasından, 2010 ile 2018 yıllarını kapsayan dönemde Cengiz, Kalyon, Limak, Kolin ve Makyol İnşaat’a yaklaşık 17 milyar TL ödendiği belli oldu....Devamını oku
gıda

Akaryakıt fiyatları gıdayı vurdu

4 gün önce

Benzinin litresi Ocak ayından bugüne yüzde 10.2 zamlanırken daha çok tarım ve ticari taşımacılıkta kullanılan ve önemli bir girdi maliyeti olan dizel ise aynı dönemde yüzde 23.5 zamlandı....Devamını oku