Dünya

İdlib'te 104 kamp sular altında

11 ay önce

İdlib

Suriye'nin İdlib ilinde etkili olan sağanak sonucu yüzlerce sığınmacının kaldığı kamp sular altında kalırken yollar da kapandı.

Yağışlar, İdlib'de Türkiye sınır bölgeleri ile İdlib yakınlarındaki onlarca kampı sular atında bıraktı. Kamplarda çok sayıda çocuk da yaşıyor.

 

Yağışlarda en az 104 kamp, 3 bin 742 ailenin yaşadığı 2 bin 145 çadır etkilendi ve 500'den fazla çadır kullanılamaz hale geldi.

 

Savaştan kaçarak İdlib'deki Zifir Kampı'na sığınan Fatima Cesim de burada yaşayan herkesin her türlü yardıma ihtiyacı olduğunu şu sözlerle dile getirdi:

 

"Geceleri çadırlarımızda kalamıyoruz. Çadırlarımız su alıyor. Eşim yaşlı, soğuktan hareket edemiyor. Açlık bir yandan yağmur bir yandan, halimizi Allah'tan başka kimse bilmiyor. Her türlü yardıma ihtiyacımız var. Yemeği topladığım atık plastik poşetleri yakarak pişiriyoruz."

 

Çok zor şartlar altında yaşadıklarını vurgulayan Cesim, yardımseverlerden gıda, giyim ve yakıt desteğinde bulunmalarını istedi ve şöyle dedi:

 

"Tek isteğimiz evimize dönmek."

 

Yağışlardan zarar gören Zifir Kampı sakini Ahmet Muhammed de yaşam şartlarının kötü olduğunu, yağmurlu gecelerde uyuyamadıklarını ve altyapı sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti.

 

Her türlü yardıma ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Muhammed kampta zor şartlar altında 50 aile yaşadığını vurgulayarak şunları kaydetti:

 

Çadırlarımızı yağmurdan koruyacak brandalarımız yok. Çadırlarımızın su alıyor. Bu çileden kurtulmak istiyoruz. Tek isteğim evimize dönmek. Çocuklarımın temel ihtiyaçlarını temin etmek ve onlara ekmek alacak para kazanmak."

 

Aynı zamanda kamplarda çok sayıda çocuk bulunuyor.

 

2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyondan fazla kişi Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etti.İlgili konular

Beşar Esad  Birleşik Arap Emirlikleri

Beşar Esad 11 yıl sonra Birleşik Arap Emirlikleri’nde

8 ay önce

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) ziyaret ederek Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri El Maktum ile görüştüğü belirtildi....Devamını oku
yağış

3 gün sürecek yağışa Meteorolojiden uyarı

8 ay önce

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Antalya, Osmaniye, Adana, Hatay ve Kahramanmaraş için kuvvetli yağış ve sel uyarısında bulundu....Devamını oku