Yazarlar

İhvan yılanı Erdoğan’ın boynuna dolanmaya başladı

5 gün önce

kapak

Endonezya’da yaşanan ilginç bir olay, 2019 yazında medyada yayılmaya başladı. Küçük yaşta evine aldığı kobra yılanı, orta yaşlarda bir Endonezyalıyı öldürdü. Yılanı küçükken evine almış 3 metre uzunluğuna ulaşıncaya kadar uzun süre bakımını yapmıştı. Kobra iyice güçlenmiş ve Endonezyalı banyo yaparken vücuduna dolanarak boğup öldürmüştü.

Dalia Ziada

 

Olayın ilginç yönü ise kobranın sahibini öldürmesinden sonra köy halkının kobrayı öldürerek sahibinin mezarının yanına gömmüş olmaları. Gözüken o ki Erdoğan, İhvan yılanları sayesinde aynı kötü sona maruz kalacak gibi. Halbuki Erdoğan, onlara sahip çıkmış, ev sahipliği yapıp misafirperverliğini ortaya koymuş, hiç bir mülteciye vermediği ayrıcalıkları onlara vermişti. İstikrara kavuşur kavuşmaz da muhalif partilerle anlaşarak Erdoğan’ın boğazına sarılıp siyaseten boğmaya kalktılar.

 

21 Nisan’da Türkiye’deki muhalif partilerden islami yönelimli Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 2013’te rejimlerinin düşmesi sonrasında Mısır’dan Türkiye’ye kaçan İhvan liderleriyle biraraya geldiği bir fotoğrafı Twitter’da paylaştı. Karamollaoğlu, paylaştığı fotoğrafa yorum olarak, cemaatin Şura Meclisi üyesi Hümam Ali Yusuf başkanlığında İhvan’ın bazı ileri gelenleri ile biraraya geldiğini yazdı. Ancak Karamollaoğlu görüşmenin detayı yada sonucuyla alakalı bir ayrıntı vermedi. Bu görüşme, bazı Türk yetkililerde şok etkisi yaptı. Mısır'daki yetkililer ve siyasal İslam'ın ve özellikle de Müslüman Kardeşlerin hareketlerini ve tarihini gözlemleyenler için ise hiç şaşırtıcı değildi. Zira bu cemaat, yanında duran yada ona kapısını açan herkese ihanet etmeyi alışkanlık haline getirmiş.

 

Türkiye’de ikamet etmekte olan İhvancıların bu davranışları, Erdoğan’a karşı muhalefeti desteklemeleri, son günlerde gündemde olan Mısır-Türkiye ilişkilerindeki gelişmelerden bağımsız düşünülemez.

 

Türkiye’nin İhvan’ı desteklemesi, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ısrarla Mısır’daki yeni rejime karşı onlardan yana tavır alması, 2013’te iki ülke ilişkilerinin ciddi manada gerilmesine sebebiyet vermişti.

 

İhvan’ın Türkiye’deki Mısır aleyhtarı faaliyetleri, gergin olan ilişkileri kopararak iki ülkeyi birbirine düşman yapmıştı.

 

Türkiye’deki İhvan faaliyetleri, sadece medya üzerinden Mısır Devleti’nin ileri gelenlerine yaptığı yoğun saldırılarla kalmadı, asker ve polis yetkililerinin öldürülerek hanımlarına ve kızlarına tecavüz edilmesi için kışkırtmalara kadar vardı.

 

İhvan’a bağlı ve Türkiye’de yaşayan Hasm Hareketi, Mısır içinde şiddet olayları planlayıp uyguladı. En meşhuru 2015’teki cumhuriyet savcısı suikastı.

 

Yedi yıldan fazla İhvan’ın baş aktör olduğu kopuk ilişkiler ve düşmanca tavırlardan sonra Türk yöneticiler menfaatlerinin Mısır’la ilişkilerin yeniden başlamasından geçtiğini anladılar. Bu istek Mısırlı karar yapıcılar tarafından da kabul gördü. Gerçekten de geçtiğimiz bir kaç ay içerisinde barış mesaisi hissedilir bir şekilde gözükmeye başladı. Mart ayında ilişkiler, hem Türk hem Mısırlı yetkililerin olumlu açıklamaları ile zirveye çıktı. İki ülke arasındaki üst düzey diplomatik iletişim tekrar başlamış oldu. Türk Dışişleri Bakanı’nın açıklamasına göre bu ay içerisinde Mısırlı ve Türk diplomatların görüşmesi bekleniyor.

 

İhvan’ın, Mısır ve lideri Sisi’ye saldırmada kullandığı İstanbul’daki kanalların durdurulması barış için bir ön şarttı. Türkiye, 18 Mart’ta devlet olarak İhvan’a ve 2013’te İhvan yönetiminin düşmesinden sonra Mısır’dan kaçarak Türkiye’de yaşamaya başlamış olan bazı satın alınmış ve kendilerini muhalif olarak tanımlayan medyacılara verdiği desteği gözden geçirmeye başladı. Türk yetkililer açıkça, İstanbul’dan yayın yapan bu kanallara, Mısır Devleti ve Cumhurbaşkanına saldırmamaları talimatı verdi. Nisan ortalarında da programları tamamen durduruldu. Bu da onları bekleyen son konusunda korkuya kapılmalarına sebebiyet verdi. Eğer diplomatik yada siyasi Mısır-Türkiye barışı tam gerçekleşirse o zaman korkuları daha büyük olacaktır.

 

Bundan dolayıdır ki İhvancılar, Erdoğan’a karşı baskı kurmaları ve Türkiye’de kalabilmeleri için Türk muhalif partileri ile iletişime geçmiş durumdalar.

 

Tuhaftır ki bu İhvan’ın Erdoğan’a ve faaliyetlerini bozmaya karşı muhalefetle anlaşması bir ilk değil.

 

Türkiye’ye kaçanlardan İslami Cemaat liderlerinden Asım Abdülmecid 2019’da Facebook’ta ‘‘Cemaatin eski genel sekreteri Mahmud Hüseyin liderliğindeki İhvan, Saadet Partisi ile gizli bir anlaşma yaparak 2019’daki mahalli seçimlerde Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya’da İslami partileri destekleyen oyları bölüp muhalif partilerin oyunun artırılması sonucu AKP’nin belediye seçimlerini kaybetmesini sağladılar.’’

 

Türkiye, bu zamana kadar İhvan’a verdiği desteğin yüksek faturasını ödedi. Bu fatura, sadece onları misafir etme yada tahsis edilen kanalların faturası değil elbette. Türkiye’nin elde edebileceği onlarca ekonomik fırsatın kaçırılmasının, onlarca bölgesel sorunlardan Türkiye’nin kurtulamamanın faturası. Özellikle de Akdeniz’de yaşadığı problemlerin faturası yüksek olmazdı eğer İhvan’ın karagözü için müttefiği Mısır’ı kaybetmeseydi.

 

Şimdi Onlar, Erdoğan’ı siyaseten boğabilmek için yılan dehasıyla boğazına dolanıyorlar. Onlar, Erdoğan’ın muhalifleriyle anlaşıp Erdoğan’ı düşürme planları yaparken Erdoğan, hala İhvan’ı koruyup kollamaya devam ederek evinin içinde tutacak mı?İlgili konular

erdoğan

Erdoğan, Avrupa Günü dolayısıyla mesaj yayımladı

13 saat önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Ülkemizin katkısı ve desteği olmadan Avrupa Birliği'nin güçlü bir şekilde varlığını devam ettiremeyeceği aşikârdır" dedi....Devamını oku
erdoğan

Erdoğan'dan İsrail'e kınama açıklaması 

1 gün önce

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, "İsrail’in ilk kıblemiz Mescidi Aksa’ya yönelik maalesef her Ramazan ayında gerçekleştirdiği menfur saldırıları şiddetle kınıyoruz" şeklinde paylaşımda bulundu....Devamını oku