Dünya

İkinci Dünya Savaşı'nda düşen Sovyet uçağının enkazı Karadeniz’den çıkarıldı

2 yıl önce

İkinci Dünya Savaşı'nda düşen Sovyet uçağının enkazı Karadeniz’den çıkarıldı


İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlara karşı bombardıman için havalanan ve kaybolan Sovyet uçağının enkazı, 75. Yıl sonra Karadeniz’den çıkarıldı.
 
İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler döneminde Almanya’yı bombaladığı sırada Rusya’nın Güney bölgesinden kalkan PE-2 tipi Sovyetler Birliği yapımı savaş uçağı ortadan kaybolmuştu. 1945 yılında ortadan kaybolan Sovyet savaş uçağı o tarihten sonra bulunamadı.
 
Geçen yılın sonlarına doğru Rusya’nın Karadeniz kıyılarında yapılan deniz tabanı araştırmaları sırasında bir uçak enkazı tespit edildi. Bunun üzerine Rusya Deniz Kuvvetleri’ne ait Epron isimli araştırma gemisi, enkazın bulunduğu noktada enkaz çıkarma çalışmalarına başladı.
 
Dün gece saatlerinde ise ekipler tarafından Sovyetler Birliği’ne ait PE-2 tipi uçak, Krasnodar bölgesinin 80 kilometre açığında denizin dibinden çıkarıldı.
 
Çıkan uçağın gövdesinde Sovyetler Birliği’nin simgesi olan Kızıl Yıldız sembolünün hala zarar görmediği görülürken, 75 yıl sonra ortaya çıkan uçak Rusya’da büyük heyecana yol açtı.
 
Rusya’da savaş müzesinde sergilenecek
Uçağın uzmanlar tarafından yapılacak olan incelemelerin ardından Rusya’da bulunan bir savaş müzesinde sergileneceği öğrenildi.


İlgili konular

karadeniz

Pentagon: Karadeniz’in kuzeyinde Rus savaş gemilerinde hareketlilik gördük

2 ay önce

ABD Savunma Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki ilerleyişinin büyük ölçüde durduğunu ancak Karadeniz’in kuzeyinde Rus savaş gemilerinde hareketlilik gördüklerini söyledi....Devamını oku
Balık fiyatları

Balık fiyatları ikiye katlandı

7 ay önce

Eylül ayında başlayan balık avı sezonunda balıkçılar, Karadeniz'deki fırtına nedeniyle 1 haftadır tekneleriyle denize açılamadı....Devamını oku