Gündem

İktidara yakın sendika yöneticileri PTT'ye atandı

5 ay önce

PTT

Birçok Birlik Haber-Sen üyesinin PTT’de üst düzey olarak atandığı dikkat çekti.

Memur-Sen’e bağlı Birlik Haber-Sen’in Genel Başkan Yardımcısı Memur Mevlüt Burgaç, Gaziantep PTT Başmüdürlüğüne atanırken, Türk Haber-Sen Genel Başkan Yardımcısı Memur İlhan Yaman ise Manisa PTT Başmüdür Yardımcısı olarak göreve başladı.

 

Kocaeli Birlik Haber-Sen şube başkanı Tacettin Mazlum Kocaeli Başmüdür Yardımcısı atandı. 

 

"Yandaş sendika hariç diğer sendikaya yaşam hakkı tanımıyorlar"


Birgün'den Sercan Meriç'in haberine göre, PTT’de sendikal ayrımcılığın had safhaya geldiğini belirten KESK Haber-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu, “Yandaş diye tabir edilen sendikaların yöneticilerini hiç çekinmeden, memur olmalarına rağmen en üste konumlara, başmüdürlüklere atıyorlar. Türkiye’nin birçok yerinde müdür, şef, gibi yerlere bu isimleri yerleştirdiler.

 

Bizim sendikamızın önüne adeta set örüyorlar. Kurumda sendikal çalışma yapmamız da zorlaşıyor. Liyakatsiz atamaların birçok kurumda olduğunu biliyoruz. Ama özellikle PTT’de son dönemde iyice arttı. İstanbul’da görev yapan baş dağıtıcı, yandaş sendikaya üye ve aynı zamanda AKP’den milletvekili aday adayı olmuş. Daha sonra Ege’deki bir PTT kurumuna başmüdür olarak atandı.

 

Bu kadar pervasızca davranıyorlar. PTT’de hem iş barışını bozuyorlar hem de yandaş sendika hariç diğer sendikaya yaşam hakkı tanımıyorlar. Ayrıca sendika üyesi birçok arkadaşımız ve yöneticimiz kurum tarafından sürgün ediliyor” dedi.

 

Söz konusu atamaların iptali için devamlı dava açtıklarını belirten Damatoğlu, “Ancak PTT, bu davaların ardından yönetmeliğini değiştiriyor. Ardından yeni dava açmak zorunda kalıyoruz. Bu böyle sürüp gidiyor” ifadelerini kullandı.

 

"PTT’de parçalı bir istihdam söz konusu"


PTT’deki bir diğer sıkıntının da idari hizmet sözleşmeli personel alımı olduğuna değinen Damatoğlu, şunları söyledi: “Bu sistem aynı zamanda güvencesizliği getiriyor.

 

İş yeri kapanırsa veya amirler çalışanlar hakkında olumsuz rapor düzenlerse, o kişi işten atılıyor. PTT’de parçalı bir istihdam söz konusu.

 

399'lu sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadrolu olan personel var, taşeron çalıştırılanlar var, idari hizmet sözleşmeli personel var. Bunların yanında Varlık Fonu içerisinde olduğu için PTT’nin 30’a yakın iştiraki var. Burada da personel istihdam ediliyor. Bunların ne kadar maaş aldığı bilinmiyor.

 

PTT’de personel eksikliği söz konusuyken, böyle liyakatsiz atamalar ve kadrolaşma kurumun itibarının sarsılmasına neden oluyor.”İlgili konular

Öğretmen

Son 1 yılda KPSS’ye giren öğretmenlerin sadece yüzde 5'i atandı

2 ay önce

Eğitim Uzmanı Alaaddin Dinçer “Son 1 yılda KPSS’ye giren 407 bin öğretmenden sadece 21 bin 407’si yani yüzde 5.34’ü atanırken, yüzde 94.66’sı atanmadı" açıklamasında bulundu....Devamını oku
destici

Destici de "artık yeter" dedi: İktidar akaryakıtta vergiden vazgeçsin

2 ay önce

BBP lideri Mustafa Destici, partisinin Ankara’daki bir otelde düzenlenen ‘Genişletilmiş Divan Toplantısı’ndan sonra gündeme dair açıklamalarda bulundu....Devamını oku