Yaşam

İktidarın zulmüne uğrayan KHK’lı hakim ve savcılara bir darbe de CHP’den

9 ay önce

KHK

HSK, KHK’lı 8 hakim ve savcının itirazlarını oybirliği ile reddederken, karara CHP’li ve İyi Partili üyelerin de destek vermesi dikkat çekti.

Her platformda KHK’lıların göreve iade edileceklerine yönelik sözler veren CHP, HSK’da bu vaadine muhalif çalışmalarına devam ediyor. 

 

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Gülen Hareketi ile irtibat ve iltisak iddiasıyla 15 sonrası KHK ile meslekten ihraç edilen 8 hakim ve savcının itirazlarını görüştü. İtirazları oy birliği ile reddeden HSK’nın bu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

AİHM TÜRKİYE’Yİ MAHKUM ETTİ


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 15 Temmuz’dan sonra görevlerinden alınan ve tutuklanan 427 hakim ve savcının başvurusunda Türkiye’yi mahkum etti. Yüksek Mahkeme, hakim ve savcıların tutuklulukların hukuksuz olduğuna hükmetti.

 

Oybirliğiyle alınan ihlal kararına, Türkiye’nin atadığı Saadet Yüksel de katıldı. Türkiye, herbir hakim ve savcıya 5 bin euro tazminat ödeyecek. Kararın görevden alınan diğer hakim ve savcıları da kapsaması bekleniyor.

 

HSK GÖREVE İADEDE DİRENİYOR


AİHM’in bu kararına rağmen HSK, KHK’lı hakim ve savcılara yönelik katılığını sürdürüyor. 15 Temmuz sonrası KHK ile meslekten ihraç edilen 8 hakim ve savcının itirazları HSK’da ele alındı.

 

HSK kararına göre; İzmir Vergi Mahkemesi Üyesi Kemal Babaoğlu, Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Şeref Murat Erkılıç, Yargıtay Tetkik Hakimi Mehmet Uçar, Kayseri Cumhuriyet Savcısı Tuğba Yeter Aydın, Zonguldak Cumhuriyet Savcısı Erdem Burak Bakırcı, Sakarya Cumhuriyet Savcısı Şerif Fidan, Elbistan Cumhuriyet Savcısı Ömer Arslan ve Fethiye Cumhuriyet Savcısı Aykut Keser hakkında verilen meslekten çıkarılma kararının değiştirilmesine yer olmadığı ve yeniden inceleme talebinin esastan reddine karar verildi.

 

CHP VE İYİ PARTİLİ ÜYELERDEN AKP’YE DESTEK


Her platformda KHK’lıları görevlerine iade edeceğine yönelik sözler veren CHP, HSK’da bu sözüne muhalif kararlar alınmasına ses çıkarmıyor.

 

CHP kontenjanından HSK’ya seçilen Yargıtay Üyesi Ömür Topaç ile İYİ Parti kontenjanından seçilen Prof. Dr. Cumhur Şahin ile Doç. Dr. Sinan Esen 8 hakim ve savcının itirazlarını redddeden üyeler arasında yer aldı. Bu üyeler 4 ay önce de herhangi bir yargı kararı olmadan 13 hakim ve savcının ihraçlarına onay vermişti.İlgili konular

kadın öldürüld

Son 20 yılda 7 bin 71 kadın öldürüldü, 30 bin 446 kişi işkenceye uğradı

8 ay önce

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ‘AKP Hükümetinin 20 Yıllık Hak İhlalleri Enkaz Raporu’nu yayınladı....Devamını oku