Dünya

İlham Aliyev'den Türk İHA'ları açıklaması

1 hafta önce

aliyev

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Azerbaycan'da Türk askeri yok ama Türk yapımı İHA'lar var. Bu İHA'larla 1 milyar dolarlık Ermeni ordusunun araçlarını yok ettik" açıklamasında bulundu. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, France 24 kanalına röportaj verdi. Aliyev'e "Rusya arabuluculuğunda ilan edilen ateşkes artık geçersiz mi?" sorusu soruldu. Aliyev bu soruya cevaben şöyle dedi: "Bu durum tamamen Ermenistan'ın tutumuna bağlı."

 

Aliyev, Fransız yetkililerinin Türk askerinin varlığına dair iddialarına ise şöyle cevap verdi:

 

“Türkiye'nin askeri varlığı bir başka yalan haber. Türkiye'nin askeri varlığı yok. Doğru olan şu: Türk yapımı askeri teçhizat kullanıyoruz. Bununla birlikte, Rus ve İsrail yapımı askeri teçhizat ve başka ülkelerde üretilen askeri teçhizat da kullanıyoruz. Ücretsiz silah alan Ermenistan'ın aksine biz bunları alıyoruz. Siyasi alan dışında Türkiye sürece dahil değil. Burada Türk askeri yok. Türk F-16'lar burada, ancak ortak askeri eğitimden sonra Azerbaycan'da kaldılar. Havada değil, yerdeler.”

 

Askeri güvenlik gerekçesiyle, Azerbaycan ordusunda kaç Türk yapımı insansız hava aracının bulunduğunu açıklamayan Aliyev, Türk İHA'ları sayesinde Ermenistan ordusunun 1 milyar dolarlık askeri ekipmanlarının yok edildiğini ifade etti. Ayrıca "Hedeflerimize ulaşmak için yeterince Türk İHA'sına sahibiz. Bunlar çok modern, gelişmiş silahlar. Sadece Türkiye'den aldığımız insansız hava araçlarıyla, 1 milyar dolarlık Ermeni askeri teçhizatını imha ettik. Bu onlar için ciddi bir kayıp. tüm bu ekipmanı satın almak için nereden bu kadar para bulduklarını da merak ediyorum, büyük olasılıkla ücretsiz aldılar." diye saptamada bulundu.İlgili konular

azerbaycan

Azerbaycan, Ermenistan'a ait bir savaş uçağını düşürdüğünü açıkladı

2 gün önce

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'a ait savaş uçağının düşürüldüğünü duyurdu....Devamını oku