Politika

İller Bankası binasının yıkılmasından iki yıl sonra iptal kararı

2 yıl önce

İller Bankası binasının yıkılmasından iki yıl sonra iptal kararı


Tescilli kültür varlığı iken Melih Gökçek döneminde Koruma Kurulu kararıyla yıkılan tarihi İller Bankası binası için Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada mahkeme iptal kararı verdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Yargı önünde sorumluların peşinin bırakmayacağız" dedi.
 
Gazete Duvar'ın haberine göre mahkeme kararında kentsel koruma planlaması esaslarına eser niteliği taşıyan kültür varlıklarının korunmasına ve kentsel koruma ilkelerine, ilgili mevzuat ve hukuka uyarlılık görülmediğini belirtti.
 
“Mahkemenin İller Bankası binasının yıkımına ilişkin Koruma Kurulu’nun kararını iptal eden kararı, haklılığımızı bir kez daha ortaya koymuştur. Ancak acılarımızı dindirmemiştir” diyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şunları söyledi:
 
“Mahkeme gerekçesiyle Koruma Kurulu’na kültür ve tarih dersi vermiştir. ‘Gelecek nesillerin kültür varlığı olan bir yapıyı özgün özellikleri ile görebilme hakkı korunmamıştır’ diyen mahkeme, koruma kurulunun kültür varlığının yitirilmesine neden olduğunu belirterek, kurul üyelerinin zaten fiilen mümkün olmayan bir kararın altına imza attıklarını da tescil etmiştir.
 
Mimarlık fakültelerinde ders olarak okutulan ve nadide özellikleri bulunan tarihi İller Bankası, gözlerimizin önünde Koruma Kurulu’nun işbirliğiyle Gökçek döneminde yıkılmıştır.”
 
"Yargı önünde sorumluların peşinin bırakmayacağız
 
“Mimarlık tarihinde modern mimarlık eserlerinin en güzel örneklerinden birisi olan İller Bankası binasının yıkımında sorumluluğu bulunanların yargı önünde hesap vermesini sağlamak için her türlü girişimde bulunacağız.
 
Ayakta duran ve kullanılan bir yapıyı tüm koruma mevzuatını alaşağı ederek, yıkılarak başka yerde yapılmasına karar veren kurul üyeleri ve yetkililer suç işlemiştir.
 
İller Bankası’nın yıkımına ortak olan:
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı İ. Melih Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı yetkilileri, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü yetkilileri, Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileri, İller Bankası Genel Müdürü ve yetkilileri, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Ankara 2 Nolu Koruma Kurulu Başkanı ve Koruma Kurulu Üyeleri, binanın mülkiyet sahibi kurum yetkilileri, yıkımı gerçekleştiren kişiler, Ankara Valiliği hakkında suç duyurusunda bulunduk.
 
Yargı önünde sorumluların peşinin bırakmayacağız. Kurumlarının onur kurullarına başvuracağız, teftiş kuruluna göndereceğiz, akademik unvanı olanların unvanlarının alınması için YÖK’e başvuracağız.”


İlgili konular