Politika

İmamoğlu: Halk 23 Haziran’da bütün anlaşmaları iptal etti

2 yıl önce

İmamoğlu: Halk 23 Haziran’da bütün anlaşmaları iptal etti


Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan'ın “Kanal İstanbul” projesiyle ilgili "İBB ile protokol yaptık” yönündeki açıklamalarına “talihsiz bir açıklama" diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Kaldı ki 23 Haziran 2019’da geçmişe dönük bu ve bu tür bütün anlaşmaları halk iptal etti zaten” dedi. 
 
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Meclis toplantısı öncesinde MHP, İYİ Parti ve CHP gruplarına ziyaretlerde bulundu. Ziyaret sonrası İmamoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin İmamoğlu’na Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın, “Kanal İstanbul” projesine dair, “İBB ile protokol yaptık” açıklamalarıyla ilgili sorusuna, “2012, 2014, 2015, 2016 hatta 2018’de de o dönemin yetkilileri ile aralarında yapılmış protokoller var kurum içinde. Ama protokol deyince Sayın Bakan, zannedersiniz ki, imzayı attık iş bitti. Eğer Sayın Bakan’ı bir imza kurtaracaksa ya da İstanbul’u bir imza mahvedecekse, hiç kusura bakmasın yani bu konuda da araştırma yapmamış. Sayın Bakan’ı hep uyarıyorum, araştırarak ve süreci derinlemesine analiz ederek beyanatta bulunması konusunda. Yine uyarımı yapmış olayım. Ama ne yazık ki talihsiz bir açıklama. Kaldı ki 23 Haziran 2019’da geçmişe dönük bu ve bu tür bütün anlaşmaları halk iptal etti zaten” diye yanıtladı. 
 
‘16 MİLYONUN YAŞAMINDAN SÖZ EDİYORUZ’
 
İstanbul’da yeni bir dönemin başladığını ifade eden İmamoğlu, “Yani sesini çıkarmayan, ilgilenilmeyen değil, yeni bir dönem başladı. O bakımdan biz, 23 Haziran itibariyle İstanbul’un konularına başka bir gözle bakıyoruz. Toplumun faydasına mı, bu şehrin faydasına mı? O gözle baktığımızda da Kanal İstanbul ile ilgili fikrimiz nettir. Bu netliğimizi Sayın Bakan 16 milyon insan nezdinde hala hissedememiş diye anlıyorum. Anlayacaktır. Hiçbir hukuki geçerliliği olmayan anlaşmalar. Örnek X yılında, 2014’te, 2015’te neyse, bütün anlaşmalar var. ‘Şu planını sizin Bimtaş şirketiniz yapsın. Şu plan sürecini kurumununuz şu birimi tamamlasın’ diye karşılıklı protokoller. Onlar öyle bağlayıcılığı ve geçerliliği olan işler değildir. Bakanlık yazar ama o tebliği alan ve yorumlayan buradaki kurumlar var. Arkadaşlarım zaten gerekli cevapları yazacaklar. Niçin geçersiz olduğu ya da hangi işlemin yapılması gerektiği konusunda. Ki altını çiziyorum bakın bu tür meseleler protokol ile olmaz. Yani sanki İBB olarak bir yeri sattık, bakanlık da aldı, iş bitti. Böyle bir şey değil ki. 16 milyon insanın yaşamından bahsediyoruz. Yani bu şehri tehdit eden unsurlardan bahsediyoruz. Yine söylüyorum. İçeriği boş, talihsiz bir Ulaştırma Bakanı açıklaması daha” diye konuştu. 


İlgili konular

ayçiçek

İBB Başkanı İmamoğlu, yağlık ayçiçeği tohumu desteği verileceğini duyurdu 

5 ay önce

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından "ayçiçek yağı" paylaşımı yaptı....Devamını oku