Politika

İmamoğlu Rus medyasında: İktidarın gidişini bekleyecek kadar sabrımız var

1 ay önce

İmamoğlu

Rus basının sorularını yanıtlayan İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu İmamoğlu, "Bu iktidarın demokratik prosedürler dahilinde gidişini bekleyecek kadar sabrımız var" diye konuştu.

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Rusya'nın Kommersant gazetesine konuştu.

 

Türkiye'de siyaset yapmanın cesaret istediğini dile getiren İmamoğlu, "Bu iktidarın demokratik prosedürler dahilinde gidişini bekleyecek kadar sabrımız var" ifadelerini kullandı.

 

Sputnik'in haberine göre Kommersant'tan Marianna Belenka, 2023'teki seçimlerin olası adayları arasında bulunduğunu söylediği Ekrem İmamoğlu'yla konuştu.

 

İmamoğlu, TÜGVA örneği üzerinden yöneltilen 'iktidarla yaşanan bu tür çatışmaların ne kadar ileri gidebileceği' sorusu karşısında "Bu periyodik olarak yaşanıyor. Biz özellikle çatışma arayışı içinde değiliz. Merkezi hükümetin bazı temsilcileri onları provoke ediyor. Onlar bunun kendileri için faydalı olacağını düşünürken biz her zaman hukukun tarafında yer alıyoruz ve çıkarlarımızı sonuna kadar koruyoruz. Bu kişilerin geçici olduğunu her zaman söylüyoruz. Bugün iktidardalar ancak yarın orada olmayacaklar. Bir zamanlar mevcut Cumhurbaşkanı'nın söylediği 'İstanbul'u kaybeden Türkiye'yi kaybeder' sözünü hatırlatmak istiyorum. İktidarı kaybetmekte olduklarını ve az zamanlarının kaldığını anlıyorlar. Bu iktidarın demokratik prosedürler dahilinde gidişini bekleyecek kadar sabrımız var" yanıtını verdi.

 

'TÜRKİYE'DE SİYASET YAPMAK KOLAY DEĞİL'


İmamoğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili soruya cevaben şu anda Türkiye'deki durumda kişisel tercihler ve hırslarından söz edemeyeceklerini söyledi. İmamoğlu, "İstanbul belediye başkanlığına nasıl aday olduğumu hatırlıyor musunuz? Bana teklif ettiler ve ben de kabul ettim. Muhalif ittifakın bu konu üzerinde çalışacağını ve en iyi adayı öne çıkaracağını düşünüyorum" dedi.

 

Büyük siyasete geçiş sürecini anlatan İmamoğlu, Türkiye'de siyaset yapmanın kolay olmadığını ve cesaret istediğini vurguladı. Yeterli cesarete sahip olduğunu, yine de iş dünyasından siyasete geçişin zor olduğunu kaydeden İmamoğlu, İBB başkan adaylığının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kendisine teklif edildiğini ve bunu memnuniyetle kabul ettiğini anlattı.

 

Muhalif bir belediye başkanı olarak ne tür baskılarla karşılaştığının, iktidarla uzlaşma noktaları bulunup bulunmadığının sorulması üzerine İmamoğlu, "Elbette anlaşmazlıklar gibi uzlaşmalar da oluyor. İktidarın sunduğu bazı projelerin İstanbul sakinlerinin faydasına olduğunu gördüğümüzde kabul ediyoruz. Biz her zaman uzlaşmadan yanayız ancak diğer taraf birçok konuda cepheleşmeyi tercih ediyor" dedi.

 

'KANAL İSTANBUL VURGUSU'


Kanal İstanbul'un kabul edemeyecekleri bir proje olduğunu kaydeden İmamoğlu, başladığı duyurulan bu projeyi durdurup durduramayacakları sorusuna "Merkezi hükümet sadece proje başlamış gibi yapıyor ama durum öyle değil. Temel atma töreni olarak ilan ettikleri şey, sadece kanalın inşa edilmesinin planlandığı bölgede bulunan bir çevre yolunun yapılmasıyla ilgili. Aslında bu projenin teknik dayanağı bile yok, proje hazır değil" cevabını verdi.İlgili konular

Soylu

Soylu: Kılıçdaroğlu en büyük hezimetini 2023'te yaşayacak

1 hafta önce

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2023 seçimlerine ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef aldığı konuşmasında "Tarihin en büyük ama en büyük hezimetini 2023'te Kılıçdaroğlu yaşayacak" dedi....Devamını oku
CHP'li Kılınç

CHP'li Kılınç: İçişleri'nin el koyduğu İBB'nin yolsuzluk dosyaları ne oldu?

2 hafta önce

CHP'li Kılınç, İBB'de geçmiş dönemlerdeki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturma dosyalarının İçişleri Bakanlığı tarafından devralındığını hatırlatarak, Soylu'ya cevaplaması için soru önergesi verdi....Devamını oku