Ekonomi

IMF: Koronavirüs salgınının maliyeti 28 trilyon dolar olacak

1 hafta önce

ımf

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel ekonomiyi derinden sarsan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının 2020 sonundaki maliyetinin 28 trilyon dolar olacağını öngördü. IMF'nin açıklamasına göre 28 trilyon dolar korkulandan çok daha az bir miktar olduğu vurgulandı.

Koronavirüs küresel salgını hem 2020'ye ait hem önümüzdeki yılların ekonomik planlarını kökten sarstı. IMF, salgına yönelik ekonomik tahminlerini güncellemek zorunda kaldı.

 

IMF raporuna göre Covid-19'un ekonomik yıkıcılığı korkulandan daha az oldu. Durum böyle olmasına rağmen küresel ekonominin 2020'yi 28 trilyon dolar salgın faturasıyla kapatması bekleniyor.

 

Haziran ayındaki raporunda küresel ekonominin yüzde 5,2 küçüleceğini tahmin eden IMF, bu oranı da güncelledi. IMF'nin tahminine göre yeni küçülme oranı yüzde 4,4 civarında gerçekleşecek.

 

Son aylardaki ekonomik toparlanmalar nedeniyle küresel ekonominin kaybına ilişkin beklentiler 33 trilyon dolardan 28 trilyon dolara geri çekildiği görüldü.İlgili konular

davutoğlu

Davutoğlu'ndan Erdoğan'a "keyif çayı" tepkisi!

11 saat önce

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Evimize ekmek götüremiyoruz" diyen esnafa, "Keyif çayı bu. Bu çayı iç" tavsiyesine sert tepki gösterdi....Devamını oku
dolar

Dolar 8 TL’yi de aştı

17 saat önce

Dolar haftanın ilk gününde 8 TL’yi aşarken, Euro ise 9,50 seviyesine yaklaştı....Devamını oku