Dünya

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab: Kürt halkının dostuyuz, desteğimiz sürecek

5 gün önce

Dominic Raab

Irak’taki temaslarına devam eden İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştü.

Raab, görüşmenin ardından, yaptığı açıklamada, “Biz Kürt halkının dostuyuz ve tarihi ilişkilere sahibiz” dedi.

 

Dün, Irak’ın başkenti Bağdat’a giden İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, buradaki temaslarını tamamlayarak bugün, Erbil’e geçti.

 

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya gelen Raab, görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

 

Sputnik’te yer alan habere göre, Irak ve IKBY ziyaretinin ülkesinin ikili ilişkileri geliştirmek için verdiği özenden kaynaklandığını dile getiren Bakan Raab ise “Biz Kürt halkının dostuyuz ve tarihi ilişkilere sahibiz” ifadelerini kullandı.

 

Barzani ile Irak ve IKBY’nın istikrarını görüştüklerini aktaran Dışişleri Bakanı, ülkesinin Irak’a ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne verdiği desteğin süreceğini belirtti.

 

Raab, “IKBY'nin milisler ve terör örgütü IŞİD'den gelen tehlikelere karşı koyabileceğine inanıyoruz” dedi. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’yi Londra’ya davet ettiğini söyleyen Raab ayrıca, IKBY Peşmerge güçlerine yardım tahsis ettiğini vurguladı.

 

IKBY Başkanı Barzani, İngiltere’nin 1991 yılında Irak’ın kuzeyinde güvenli bölgenin kurulmasında büyük bir rol oynadığını ifade etti. Barzani, İngiltere ile ilişkilerin IŞİD ile mücadelede daha da geliştiğini söyledi.İlgili konular

Kasım Güler

IŞİD'in Türkiye vilayeti sorumlusu Türkiye’ye getirildi

33 dakika önce

Kırmızı kategoride aranan ve 'IŞİD'in Türkiye vilayeti sorumlusu' olduğu ifade edilen Kasım Güler, MİT'in Suriye'deki operasyonuyla yakalanarak Türkiye'ye getirildi....Devamını oku
abd

ABD'li generaller DSG’nin lideri Mazlum Abdi ile görüştü

3 hafta önce

Terör örgütü PKK'nin Suriye kolu PYD'nin ana omurgasını oluşturduğu DSG’nin lideri Mazlum Abdi, ABD’li General Paul Calvet ve ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie ile bir görüşme gerçekleştirdi....Devamını oku