Dünya

İPad almak için böbreğini sattı: Yatalak kaldı

1 hafta önce

çin

Çin’de 2011 yılında İPad2 almak için böbreğini satan genç, böbrek yetmezliği nedeniyle yatalak kaldı.

Çin’de 2011 yılında İPad2 almak için böbreğini internet üzerinden 3 bin 200 dolara satan 17 yaşındaki Wang Shangkun dünya gündemine oturmuştu. 

 

Shangkun, daha sonra Çin medyasına yaptığı açıklamada Hunan eyaletinde sağ böbreğini aldırmak için yasa dışı bir ameliyat geçirdiğini ve ameliyatın yerel bir hastanede çalışan iki doktor tarafından gerçekleştirildiğini ifade etmişti.

 

Shangkun, ameliyatın ardından aldığı para ile bir iPad2 ve bir iPhone 4 telefon satın almıştı. Yeni cihazlarıyla eve döndüğünde durumdan şüphelenerek Shangkun’a telefon ve tableti nasıl aldığını itiraf ettiren anne Shangkun, “Oğlum eve bir tablet ve telefonla dönünce ona paranın nerden geldiğini sordum. En sonunda dayanamadı her şeyi anlattı ve böbreğini sattığını söyledi. Bunu söylediği an dünyamız başımıza yıkıldı” demişti.

 

Yasa dışı organ ticaretinin detaylarının ortaya çıkması ile 9 kişi tutuklanırken,  tutuklananlardan 5’i kasıtlı yaralama ve organ ticaretiyle suçlanırken, suçlananlar arasında cerrah, komisyoncu, ameliyathaneyi kiralayan kişi ve çevrimiçi sohbet aracılığı ile organ arayan kişiler yer aldı.

 

Şu anda 20’li yaşlarının ortasında olan Wang Shangkun’da ameliyatın sağlıksız koşullarda gerçekleşmesi ve ameliyat sonrası yetersiz bakım nedeniyle organlarında enfeksiyon meydana gelmesi ile böbrek yetmezliği yaşarken, durumunun giderek ağırlaşması sonucu yatalak hale gelen Shangkun, her gün diyalize giriyor.

 

Mahkeme, yasa dışı organ ticaretine karışanların tutuklanmasının ardından Shangkun‘un ailesine 300 bin dolar tazminat ödenmesine karar verdi.İlgili konular

aşı

Çin aşısı, Türkiye'de gönüllüler üzerinde denenmeye başlandı

3 gün önce

Çin aşısı, Türkiye'de gönüllüler üzerinde denenmeye başlanırken, ilk gönüllü yurttaş uygulaması Ankara Şehir Hastanesi'nde yapıldı....Devamını oku
noodle

Çin’de erişte şoku! 9 ölü!

1 ay önce

Çin'de ev yapımı noodle yemek için bir araya gelen aileden 9 kişi öldü. Kurbanların dolapta 1 yıldır bekletilen Çin eriştesinin içinde oluşan Bongkrek asidi nedeniyle öldüğü açıklandı....Devamını oku