Dünya

Irak'ta yabancı petrol şirketlerine roket saldırısı

3 yıl önce

Irak'ta yabancı petrol şirketlerine roket saldırısı


Irak'ın Basra şehrinde, aralarında Amerikan firması ExxonMobil'in de bulunduğu yabancı petrol şirketlerine roketle saldırı düzenlendi. İkisi Iraklı işçiler olmak üzere üç kişinin yaralandığı saldırının, ABD-İran gerilimini artırması bekleniyor.
 
 
Kısa menzilli bir Katyuşa roketinin, Basra’nın batısında, yabancı petrol şirketleri merkezlerinin ve çalışanlarının konutlarının bulunduğu noktanın 100 metre yakınına düştüğü belirtiliyor.
 
Saldırıyı şu ana kadar üstlenen olmadı. Ancak saldırının, ABD ile İran arasında gerilimin tırmandığı ve Trump yönetiminin İran’ın olası saldırılarını gerekçe göstererek Irak’ta bulunan yüzlerce diplomatik personelini çektiği bir dönemde gelmesi, Washington’un İran’a suçlama yöneltmesi ihtimalini güçlendiriyor.
 
Bugünkü saldırı da, Basra’dan diplomatlarla birlikte tahliye edilen Exxon çalışanlarının geri dönmeye başlaması ile eşzamanlı oalrak düzenlendi.
 
Saldırının meydana geldiği bölgede çalışan diğer firmalar ise Hollanda merkezli Royal Dutch Shell PLC ile İtalya merkezli Eni SpA.
 
Son iki günde Irak’taki Amerikan askeri personel üslerine iki ayrı saldırı düzenlenmişti.
 


 


İlgili konular

seçim

Irak Meclisi, bugün yapılması gereken cumhurbaşkanlığı seçimini erteledi

3 ay önce

Irak Meclisi, yeterli sayı bulunmadığı gerekçesiyle bugün yapılmayan cumhurbaşkanlığı seçimini çarşamba gününe ertelediğini açıkladı....Devamını oku
gübreleştirme

Ölen kişiyi tabutla gömmek yerine `Gübreleştirilme` tercih ediliyor

3 ay önce

ABD'de giderek daha fazla sayıda kişi öldükten sonra tabutla gömülmek ya da yakılmak yerine gübreleştirilmeyi tercih ediyor....Devamını oku