Günün Fotosu

İşkenceyi araştırmamış, ihbar eden hakkında soruşturma başlatmış

2 yıl önce

işkenceci

Eskişehir Başsavcı Vekili Mehmet Özel’in, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı dönemde işkencelere göz yumduğu ortaya çıktı.

Eski hakim Kemal Karanfil’in sosyal medya hesabından paylaştığı karara göre, Afyonkarahisar TEM’de gözaltına alınan kadınların işkence gördüğü haberleri üzerine yaptığı ihbar sonrası işkencecilere takipsizlik verilirken, kendisi hakkında dava açıldı.

 

Karanfil, “2018 yılında iş çıkışı otobüste sosyal medyayı taradığımda Afyon’da kadınlara yönelik yoğun işkence iddialarının olduğunu gördüm. Twitter da Afyon Başsavcısı’nın da resmi vardı. Baktım benim devre (Mehmet Özel)! Üniversiteden de sınıf arkadaşım. Doğrudan telefon açsam, numaram değiştiği için ‘yabancı numara’ deyip bakmayabilir. Fakat birşeyler yapıp kadınlara yapılan işkenceyi önlemeliydim! ‘İlinizde kadınlara yönelik yoğun işkence iddiaları var.Derhal durdurup bana bilgi ver. Müfettiş Kemal’ şeklinde başsavcıya mesaj attım. Baktım 2 dk sonra beni arıyor. Kendisine, “Cumhurbaşkanının kesin talimatı var, işkenceye sıfır tolerans.Bizzat yerinde git incele!” dedim. Gidip TEM şubeyi denetledi mi bilmiyorum. Fakat 2 ay sonra beni polis aradı. ‘Aleyhinizde iddianame var, ifadenizi alacaz’ dedi. Meğer başsavcı, işkenceyi araştıracağına müfettiş olmadığımı öğrenince hakkımda suç duyurusunda bulunmuş. Oysa herkes adaletin müfettişi olabilir!”

 


Kemal Karanfil, dün yaptığı paylaşımlarda ise şu ifadeleri kullandı: “Afyonkarahisar’da bu işkenceleri ihbar ettiğim sınıf arkadaşım ve devrem, Afyon Başsavcısı Mehmet Özel ( şimdi Eskişehir Başsavcı vekili ) bu işkenceleri araştıracağına, aleyhimde dava açtı. Fakat İŞKENCEYE GÖZ YUMAN başsavcı olarak kayıtlara girdin.! Hem yurtdışında, hem de Türkiye’ de yargılanacaksın. İşkenceyi hemen engellemesi için, mesajımda “Adalet müfettişi Kemal” dediğim için, insanlığa, kadınlara karşı işlenen suçu bırakıp, Kemal’ in müfettiş olup olmadığını araştırmakla uğraştı. Oysa zavallı bilmiyor ki her yurttaş adaletin müfettişi, denetleyicisi olabilir. BUGÜN TÜRKİYE’DE OLAN HER İŞKENCE VE HUKUK İHLALİNİN EN BAŞTA GELEN SORUMLULARI, HAKİM VE SAVCILARDIR. Erdoğan hakkında yazılan twitlere gösterilen özenin onda biri işkenceci alçaklar hakkında gösterilse, hiçbir şerefsiz bu aşağılık fiili işlemeye cesaret edemezdi.”İlgili konular

Adana polisi

AKP'den Adana'daki "Polis işkencesi"ne tepki: Kelle alınmalı

10 ay önce

AKP Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Adana polisinin Furkan Vakfı üyelerine sokak ortasındaki işkencesini sert sözlerle eleştirdi....Devamını oku