Politika

Isparta’daki elektrik kesintisi araştırılsın önergesine AKP ve MHP'den ret!

11 ay önce

elektrik kesintisi

Muhalefetin, Isparta’da yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili sunduğu araştırma önergesi AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur; “Isparta 30 cm karda boğulmuştur. Kesintilerin, yoklukların, kuyrukların, beceriksiz yönetimlerin Türkiye’sindeki, Isparta’mızda yaşanan bu afet bir beceriksizlik vesikası olarak alnınıza yazılmıştır. Bu teklif bunu alnınızdan silebilme teklifidir” ifadesini kullandı.

 

“İHMAL PLANSIZLIK UMARSIZLIK”

 

Cesur konuşmasının devamında şunları söyledi; “Neden Akdeniz Bölgesindeki Isparta’mızda vatandaşlarımız günlerce mağdur edildi? Bugüne kadar ne yapmış yetkililer? Isparta’mız göller bölgesinde, doğu illerimizdeki gibi kar görmez, gören yerlerde de zaten elektrik kesilmez. 20 dakika uzaktaki Burdur’a da aynı kar yağdı ama neden sadece Isparta’da afet yaşandı? Trafolar patladı. Neden elektrik direkleri yıkıldı, kabloları koptu? Cevap belli. İhmal, plansızlık, umursamazlık.

 

Yatırımların zamanında yapılmaması. İktidarın üzerine düşen denetleme görevlerini yapmaması. Ve yanlış özelleştirmelere uzanan bir beceriksizlik hikayesi bu. Isparta’mızın elektriği 2013’te özelleştirildi. Verilen şirket, Cengiz ve Limak ortaklığında Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş., yani malum 5’li. 2013’ten bu yana şirket gerekli yatırımları, bakımları yapmamış, Ak Partili Belediye Başkanı gerekli iyileştirmeleri talep etmemiş.

 

İktidar özelleştirmelere uygun kanunu geçen seneye kadar yapmamış, bu şirketi denetleyen olmamış. Elektrik hatları yer altına alınmamış. Kabloların, iletim hatlarının bakımları yapılmamış, çürümüş. Elektrik hatlarına yakın ağaçlar budanmamış. Açıktaki elektrik hatları maksimum kar taşıma kapasitesine göre yenilenmemiş”

 

“GÜNLERCE ELEKTRİK KESİLDİ, SU VERİLEMEDİ, DOĞALGAZ ÇALIŞTIRILAMADI”

 

“Belediye başkanı yatmış. Enerji Bakanı uyumuş. Şirket vatandaşa sadece ve sadece fatura kesmiş” diyen Cesur konuşmasını şöyle devam etti; “Denetleme istenmiş dağıtım şirketi devleti mahkemeye vermiş. EPDK elektrik dağıtım şirketlerine 4 milyar TL’ye yakın ceza kesmiş. Sadece yüzde 4’ü ödenmiş. Bakın bunların hepsi Sayıştay 2019 raporunun 12. ve 2020 raporunun 9. bulgusunda var.

 

Şimdi deniyor ki devletin şebeke yenilenmesi için verdiği ödenekle masa koltuk alınmış, Antalya ve Burdur’a ise yatırım yapılmış. Deniyor ki; kalifiye elemanlar işten çıkarılmış, teknik ekip ihtiyacı karşılayamayacak kadar küçültülmüş.

 

Valilik kriz masasını geç kurmuş, Belediyeyle koordineli çalışılamamış. Belediye kara geç müdahale etmiş ve kar buzlanmaya dönmüş. Hepsinin araştırılması, sorumluların tespit edilmesi gerekiyor. Niye mi? Vatandaşlarımız günlerce elektriksiz kaldı. Yolları kapalı kaldı. 2 gün sular kesildi. Doğalgazı çalıştıramadı, elektrikli soba yakamadı. Telefonsuz, internetsiz yaşlısı, çocuğu ile, oksijen tüpüne üniteye bağlı yaşayan hastasıyla perişan oldu.

 İlgili konular

erdoğan

Son üç yılda kapalı kapılar ardında 143 milyar liralık ihale

10 ay önce

AKP'nin istediği ihaleyi istediği müteahhide verme aracı olarak kullandığı 21/b pazarlık usulünün ortaya çıkan faturasına göre, son 3 yılda 75 şirket toplam 201 milyar lira büyüklüğünde kamu ihalesi aldı....Devamını oku
Mutabakat

HDP’nin Millet İttifakı’nda olması en çok İktidarın arzusu

10 ay önce

Karar gazetesi yazarı Taha Akyol, "HDP’nin Millet İttifakı’na alınmasını en çok iktidar istiyor, sebebi açık…" düşüncesini dile getirdi....Devamını oku