Dünya

İsrail hapishanelerinde 16 Filistinli gazeteci var

1 hafta önce

gazeteci

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail hapishanelerinde biri açlık grevinde olmak üzere 16 Filistinli gazetecinin olduğunu açıkladı.

Filistinli gazetecilerle ilgili Filistin Esirler Cemiyeti'nden açıklama yapıldı. Cemiyetten, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü münasebetiyle yapılan yazılı açıklamada, İsrail makamlarının 2021’in başından bu yana Filistinli gazetecilere yönelik kovuşturmayı artırdığı ve çok sayıda ihlal uygulaması yapıldığı belirtildi.

 

Açıklamada, İsrail cezaevlerinde aralarında "idari tutukluluk" uygulamasını protesto etmek üzere 12 gündür açlık grevinde olan Alaa Rimavi’nin de bulunduğu 16 gazetecinin mahkum olduğuna dikkat çekilerek, İsrail’in idari tutukluluk uygulamasıyla gazetecileri hedef aldığı dile getirildi.

 

Rimavi’nin 21 Nisan’dan bu yana gözaltında olduğu ve hakkında 3 aylık idari tutukluluk uygulamasıyla hapis cezası verildiği hatırlatılan açıklamada, 43 yaşındaki Rimavi’nin sağlık durumunun da tutukluluk şartlarının da kötü olduğu ifade edildi.İlgili konular

Taha Akyol: Anayasa Mahkemesi yargıçlarının vatanseverliğini sorgulamak kimsenin haddi değildir

Karar yazarı Akyol: Doğu Akdeniz’de Filistin bile yanımızda değil

18 saat önce

Karar gazetesi yazarı Taha Akyol, "Bugün dış kaynak çekemiyoruz. Diplomaside yalnızlık içindeyiz. Doğu Akdeniz’de Filistin bile yanımızda değil…" düşüncesini dile getirdi....Devamını oku
özetmayıs

8 Mayıs gün özeti

1 gün önce

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku