Ekonomi

İşsizlik rakamları açıklandı ama TÜİK'e göre artmadı

2 hafta önce

İşsizlik

Türkiye’de işsizlik kasımda bir önceki aya göre 39 bin kişi artarak 3 milyon 777 bin kişi oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, işsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 11,2 seviyesinde gerçekleşti.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 Kasım ayına ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre 39 bin kişi artarak 3 milyon 777 bin kişi oldu.

 

İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 11,2 seviyesinde gerçekleşti.

 

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı yüzde 46,6 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre 228 bin kişi artarak 29 milyon 855 bin kişi, istihdam oranı ise 0,3 puanlık artış ile yüzde 46,6 oldu.

 

Mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı yüzde 52,5 olarak gerçekleşti.

 

KALSİK TÜİK YALANI


Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı işsizlik rakamlarına tepki gösterdi.

 

Twitter'dan paylaşımda bulunan Ağbaba, "Klasikleşmiş TÜİK yalanı daha! TÜİK işsizliğin değişim göstermeyerek yüzde 11,2 olduğunu söylüyor. İşsiz sayısında bir aylık artış güya 39 bin kişiymiş. İŞKUR verilerine göreyse işsizlik başvurusunda bulunan kişi sayısındaki artış ise 126 bin! Kurumlar birbirini yalanlıyor!" ifadelerini kullandı.

 İlgili konular

Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu'ndan TÜİK Başkanı'na: 84 milyonun ahını aldınız

4 gün önce

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,TÜİK Başkanı Dinçer'in "Enflasyon hesabında ben 84 milyona karşı sorumluyum, bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum" açıklamasına yanıt verdi....Devamını oku
10 ocak gazeteciler günü

10 Ocak gün özeti

2 hafta önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz....Devamını oku