Gündem

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde İmamlar sandık başkanı olabilecek!

3 yıl önce

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde İmamlar sandık başkanı olabilecek!


YSK, 23 Haziran seçimlerinde sandık görevlisi olarak imamların da vazife alabilmesinin önünü açtı. İmamların da sandık kurulu başkanı ve üyesi olabileceği yönünde görüş bildiren YSK, yeni bir tartışma başlattı.
Din adamı sıfatı ile seçim sandıklarında görev alacak cami hocalarının siyasi polemiklere malzeme yapılması toplumun büyük kesimlerinde tepkilere sebep oldu.
 
Geçtiğimiz 31 Mart yerel seçimlerinde, YSK’nin 7 üyesinin, 31 bin sandığın 754’ünde kamu görevlisi olmayan kişilerin sandık başkanı olduğu gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmişti.

 

Bir çok tartışmaları beraberinde getiren YSK’nın bu kararı 23 Haziran’da yenilenecek seçim için, kaymakamlıkların, önceki seçimlerde ağırlıklı olarak eğitim, sağlık ve adliye çalışanlarından oluşturduğu kamu görevlisi listelerine imamları da eklemesi T.C. Devletinin temel ilkesi olan laikliğe ayırı bulundu. Devlet ile din işlerinin birbirinden ayrılması olarak tanımlanan laiklik ilkesine göre din adamlarının devlet işi olan seçimlerde görev alması dinin siyasete müdahalesi olarak yorumlanabileceği itirazlarına sebebiyet verdi.

 

Ücretli öğretmenlerin kamu görevlisi olmaması nedeniyle sandık kurullarında başkan ve üye olamayacağını bildiren YSK, imamların ise “kamu görevlisi” olduğu ve sandık kurulu başkanı ile memur üyesi olabilecekleri yönünde görüş bildirdi. YSK, yasaya göre kaymakamlıkların ‘kamu görevlisi’ olarak ilçe seçim kurullarına bildirdiği listenin dikkate alınmasını istedi.
 
 


İlgili konular

üç kuruş

27 Mart gün özeti

10 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku
ysk

Baskın seçim mi, erken seçim mi? YSK'dan karton oy verme kabinine onay

1 yıl önce

YSK, 200 bin karton oy verme kabini ve 50 bin adet seyyar sandık kurulları için oy verme kabini alacak....Devamını oku