Gündem

İstanbul'un biyolojik ritmi bozuldu

1 yıl önce

istanbul

Ülkemizde hiç bu kadar sıcak bir aralık ayı geride bırakılmamıştı. Uzmanlar, "İstanbul’un biyolojik ritmi bozuldu. Betonlaşma sonucu İstanbul 4 derece ısınacak, Taksim’de bu 2 derece daha fazla olacak" diyor.

Hürriyet gazetesinden Emre Eser'in haberine göre aralık ayının son haftasında çiçek açan ağaçlar en çarpıcı örnekler arasında. Bayrampaşa’da, Kuruçeşme’de, Harbiye’de geçen yılın yapraklarını dökmemiş ağaçlar çiçek açmış durumda. 

 

Artık iklim değişikliğinin ve tropikal iklim rejiminin net sonuçlarını yaşamaya başladığımızı söyleyen, Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Klimatolog ve Meteorolog Prof. Dr. Murat Türkeş, "Daha önce şubat başında ağaçlar çiçek açtığında durum değişiyor diyorduk. Ama aralıkta yaşanması artık tropikal iklime geçtiğimizin göstergesi. Bunu Ankara ve Çanakkale’de de görmüştük. Artan sıcaklıklar İstanbul’da da biyolojik ritmi ve fenolojiyi bozdu. Ne sonbahar ne de ilkbahar yaşanıyor. Ekosistem için olumsuz. Bundan sonra tarımdaki tehlikeye odaklanmalıyız" ifadelerini kullandı.

 

İstanbul Üniversitesi Ormancılık Fakültesi’nden Prof. Dr. Doğanay Tolunay ise “Bu kadar yapılaşma ve ormansızlaşma olursa başka bir sonuç beklemek de yanlış olur. Ağaçların çiçek açması ve Boğaz’dan geçen kuşlar hepsi sıcaklık artışının sonucu. İstanbul yüzyıl sonunda 4 derece ısınacak. Taksim gibi kentsel ısı adası etkisinin fazla olduğu alanlarda bu artış 2 derece daha fazla olacak” dedi.

 

Prof. Dr. Tolunay, "Türkiye’de iklim rejimi değişti. Bunun etkilerini ekonomide, tarımda, sanayide ve turizmde de göreceğiz. Acil uyum planları yapmamız önlemler almamız şart. Artık farklı bir iklime daha tropikal bir iklime geçtik diyebiliriz. Subtropikale yakın. Uzun süreli yağışsız ve uzun süreli şiddetli yağışların olduğu zamanlara geçiyoruz. Kuraklık artık farklı bir boyuta geldi" dedi.

 

İstanbul aralık ayı sıcaklık verileri (1929-2019)


Ortalama sıcaklık: 8.2

Ortalama en yüksek sıcaklık: 11.2

Ortalama en düşük sıcaklık: 5.2

Ortalama yağışlı gün sayısı: 14.5

Ortalama güneşli saat: 2.5İlgili konular

rutte

Başbakan Rutte: Türkiye bu ihtilafta (Rusya-Ukrayna) kilit rol oynuyor

2 ay önce

Hollanda Başbakanı Rutte, 'Türkiye bu ihtilafta (Rusya-Ukrayna müzakereleri) kilit rol oynuyor' diye konuştu....Devamını oku