Politika

İyi Partili Çıray: Katar'a su kaynakları satıldı mı?

2 yıl önce

çıray

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye İyi Parti İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray'dan yanıtlaması için soru önergesi

İyi Partili Çıray, kamuoyunda çıkan iddiaları, Bakan Bekir Pakdemirli'ye sordu. Çıray, Katar ile imzaladığı belirtilen “Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”na ilişkin iddiaları sordu.

 

Çıray, Türkiye'nin su rezervlerinin tükendiğini söyledi. DSİ ve bazı uluslararası kuruluşların verilerine göre  bugün 1.519 m3 olan kişi başına düşen su miktarının 2030 yılında 100 milyonluk nüfusla 1100 m3’e düşerek ülkemizin su fakiri bir ülke olacağının öngörüldüğünü söyledi.

 

Çıray, Türkiye'nin su kaynaklarının Katar'a satıldığı algısının oluştuğunu belirtti. İyi Partili Çıray bunun ulusal egemenliğimiz için bir tehdit oluşturma korkusunu getirdiğini söyledi.

 

Bir iddiaya göre Anayasa Mahkemesi, Katar’la anlaşmanın imzalandığı süreçte, 27 Kasım günü 2 milyon hektar arazinin sulanmasını düzenleyen Sulama Birlikleri’nin işletme devrinin önünü açmıştır diyen Çıray, uzun yıllar DSİ’de daire başkanlığı yapmış, Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız’ın bunu “Katar’la mutabakat zaptında su kaynaklarıyla gıda güvenliği ilişkilerinden söz ediliyor. Bu sulu tarımla ilgili Katar’la işbirliğinin önündeki olası yasal engeli kaldırıyor!” olarak yorumladığını söyledi.

 İlgili konular

katar

Katar Savunma Bakanı: ABD ve Türkiye ile stratejik ittifakımız başarılı

11 ay önce

Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye, ülkesinin Türkiye ve ABD ile stratejik ittifakının güçlü olduğunu ifade etti....Devamını oku
katar

Bakan Çavuşoğlu, Katarlı ve Ürdünlü mevkidaşlarıyla telefonda görüştü

1 yıl önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katarlı ve Ürdünlü mevkidaşlarıyla telefon görüşmesi yaptı....Devamını oku