Gündem

İzmir Barosu adli yıl açılış töreni davetini reddetti: "Sarayda yargının bağımsızlığından bahsedeceksiniz"

3 yıl önce

İzmir Barosu adli yıl açılış töreni davetini reddetti: "Sarayda yargının bağımsızlığından bahsedeceksiniz"


Yargıtay, 2 Eylül tarihinde Beştepe’de yapılacak olan yeni adli yıl açılış töreni için barolara davet yazısı gönderdi. İzmir Barosu adına Başkan avukat Özkan Yücel, daveti geri çevirdi. Avukat Yücel imzalı gönderilen yanıtta, “Bir kişi rahatsız olduğu için, Türkiye Barolar Birliği Başkanının adli yıl açılış törenlerinde konuşma yapmasının önüne geçmek amacıyla yasa değişikliği yapanların salonlarında, avukatları dinleyici olarak törene çağırmanızı ancak naiflik olarak adlandırabiliyoruz” denildi.
 
BirGün'ün haberine göre yüzlerce avukatın ve hak mücadelesi veren binlerce kişinin cezaevinde olduğu vurgulanan açıklamada, “Siyasi kararlarla, mesleki faaliyetlerini gerekçe göstererek yüzlerce mensubunu tutsak ettiğiniz onurlu bir mesleğin temsilcileri olarak, yaptığınız nazik daveti geri çevirmek zorunda olduğumuzu bildiriyoruz. Bize kalırsa, siz de o salona gitmeyin. Çünkü yapacağınız konuşmada muhtemelen, yargının bağımsızlığından ve tarafsızlığından bahsedeceksiniz. Hak mücadelesi veren binlerce kişinin cezaevlerinde olduğunu bilmenize rağmen; kişi özgürlüğü ve güvenliğinden, ifade özgürlüğünden, adil yargılanma hakkından, basın hürriyetinden dem vuracaksınız. Kimseden emir ve talimat almadığınızı, hukuktan üstün hiçbir şey tanımadığınızı, üstünlerin hukukunu reddettiğinizi, üstüne basa basa tekrarlayacaksınız. Peki nerede? Yürütmenin başının yaşadığı sarayın salonunda” ifadeleri kullanıldı.
"'Kendinizi özgürleştirmenizi’ temenni ederiz"
 
Tam bağımsız bir yargı teşkilatının ev sahipliğinde yapılacak törenin daha uygun görüldüğü belirtilen açıklamada, “Biz avukatlar, yargı bağımsızlığı için tarih boyunca mücadele ettik. Yeni adli yılda da bağımsızlığımızdan aldığımız güç ve tarihimizden gelen kararlılıkla bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Halkın zerre kadar güven duymadığı bir yargı sisteminin parçası olmamak için sizlerin de ‘kendinizi özgürleştirmenizi’ temenni ederiz” denildi.


İlgili konular

Yargıtay

Yargıtay'dan Erdoğan'ı kızdıracak karar: Dilini keserim sözü tehdit suçudur

10 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sanatçı Sezen Aksu'ya yönelik, "Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz; o dilleri yer geldiğinde koparmak bizim görevimizdir" sözleri tartışılmaya devam ediliyor....Devamını oku