Ekonomi

İzmir esnafından desteksiz kapanmaya tepki: Bıçak kemikte

2 hafta önce

esnaf

Ekonomik destek verilmeden alınan "tam kapanma" kararına tepki gösteren İzmirliler, esnafı ayakta tutacak desteğin olmadığını belirterek,"Bıçak kemiğe dayandı" dedi.

Koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklı yaşanan ölüm ve vaka sayılarının artması üzerine 17 Mayıs’a kadar sürecek “tam kapanma” kararı dün akşam 19.00 itibarıyla başladı. Ekonomik önlemler alınmadan “tam kapanmaya” gidilmesine tepkiler devam ediyor.

 

Geçimini ev temizliğine giderek sağlayan Fatma Karaca, "Kapatma kararını hiç iyi bulmuyorum, herkes aç kaldı. Geçinemediğim için evlere temizliğe gidiyorum. Bayram öncesindeki dönemlerde benim en yoğun çalıştığım dönemlerdi. Şimdi kapanma kararı olduğu için çalışamayacağım. Hiçbir destek vermediler, kapanma boyunca bayat ekmeğin dışında alabileceğim hiçbir şey yok” dedi. “Bizi bitirdiler” diyerek tepki gösteren Karaca, “Herkes susuyor. Sustukça başımıza daha kötü şeyler gelecek” toplumsal sessizliğe vurgu yaptı.

 

İzmir'de yerel bir dergi yayıncılığı yapan Ahmet Kandemir de kapanma kararının ancak esnaf ve çalışanlara destek verilerek yapılması gerektiğini vurguladı.

 

AKP iktidarının salgının başından beri destek paketlerini "Beşli çeteye" verdiğini söyleyen emekli öğretmen Ahmet Özar, "128 Milyar doların vatandaşa harcandığını söylüyorlar ama kimsenin cebinde değil. Küçük esnaf bin borçla bir yer açıyor hiçbir destekte bulunmadan kapatılıyor. Ama kongrelerin hepsi dolu. Türkiye'nin her yerine salgını kendileri yaydılar. Sonucunu da hastanelerin doluluğundan, esnafın, işçilerin halinden görebiliyoruz. Herkesin hali perişan" diye konuştu.

 

Kemeraltı çarşısında 17 yıldır esnaf olan Tahir İnan da ekonomik desteklerin verilmeden alınan kapanma kararının, esnafı bitirme noktasına getirdiğini söyledi.

 

Hiçbir önlem almadan pandemiyle mücadele edilemeyeceğini söyleyen İnan, kısa süreli kapanmalarla salgının önlenemeyeceği gibi yayılımını arttıracağını ifade etti. İnan, tepkisini şöyle sürdürdü: "Aşılama yok. Bir hafta sonra dediler, iki aya ertelediler. Vergiler, kiralar ödenemiyor ama hiçbir gelir yok. Her bir dükkanda çalışanlar var, dükkanlar kapatıldı mı işçiler de işsiz kalıyor. Ne esnafa ne de işçiye devlet destek vermiyor.”

 

Türkiye'de salgının arttığını, vakaların yükseldiğini bu nedenle de kapanma kararının önemli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Berran Bozkurt da "Ancak bunu yaparken esnaf ve çalışanlar için desteklerin olması gerekirdi. Bu hali hazırda çok hazin bir durum" dedi.

 

Bir yıldır esnafların destek beklediğini son kararla yine destek verilmeden kapatma kararı alındığını söyleyen Birol Yıldız da, "Esnaf ne yapacağını şaşırmış durumda. Kapanma sağlık açısından doğru bir karar ancak destek olmadığı için doğru bulmuyorum. Bizim gibi küçük esnaflar için büyük bir sıkıntı doğuruyor. Çünkü ödemelerimiz ertelenmiyor. Ekonomik paket de açıklansaydı, esnaf da kendine bir yol çizebilirdi" diye belirtti.

 

Esnafların yaşadığı sorunları "Bıçak kemiğe dayandı" diyerek özetleyen Süleyman Uğurlu ise "Dayanacak gücümüz kalmadı. Pandemiye karşı herkes üzerine düşeni yapmalı. Devlet de bizleri desteklemeli. Şu anda esnaflara verilen kimi yardımlar var ancak yeterli değil, vergilerimizde indirim istiyoruz, bizi ayakta tutacak destekleri yapması gerekiyor" diye kaydetti.İlgili konular

esnaf

Ankara'da valilik önünde esnaf protestosu

4 saat önce

Ankara'da, Valilik önünde vergi levhasını yakmak isteyen esnafa polis mani oldu. Esnaf polise ‘eğer valilik önünde eylem yapmama izin vermezseniz intihar edeceğim’ dedi....Devamını oku
Erdoğan

Ticaret bakanı: Her daim esnafımızın yanında olmaya devam edeceğiz

12 saat önce

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından kabine toplantısının ardından açıklama yaptı....Devamını oku