Ekonomi

Jandarma ve Sahil Güvenlik tesisleri özelleştiriliyor

3 yıl önce

Jandarma ve Sahil Güvenlik tesisleri özelleştiriliyor


AKP'nin TBMM’ye sunduğu yasa teklifiyle Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tesislerinin kiraya verilmesi öngörülüyor.
 
TBMM Başkanlığı'na verilen bir yasa teklifiyle Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait sosyal tesisler ve kantinlerin kiraya verilerek özelleştirilmesinin yolu açılıyor.
 
AKP tarafından hazırlanarak AKP Gaziantep Milletvekili Sait Kirazoğlu ve çok sayıda AKP milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa teklifine göre Jandarma ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait gazinolar, sosyal tesisler, özel, yerel ve kış eğitim merkezleri ile kantinlerin tamamı, bir kısmı veya şubeleri kiraya verilebilecek. Bu şekilde elde edilen gelirler, genel bütçe gelirleri ile ilişkilendirilmeden tesis ve kantin gelirlerine dahil edilecek.
 
Özel, yerel ve kış eğitim merkezleri ile birlik dışındaki kantinlerin aylık gayrisafi hasılatının yüzde biri her ay genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere ilgili muhasebe birimine yatırılacak.
 
YÜRÜRLÜKTEN KALKTI
 
AKP'nin verdiği teklifle ayrıca, mevcut yasadaki, “Ayrıca, Jandarma birlikleri; Genelkurmay Başkanlığının talebi üzerine İçişleri Bakanının, illerde ise garnizon komutanının talep etmesi halinde valinin onayıyla kendilerine verilen askeri görevleri de yaparlar” hükmü de, Jandarma İçişleri Bakanlığı’na bağlandığı için kaldırılıyor.
 
Daha önce 5 Nisan’da Resmi Gazete’de Yayınlanan yönetmelik ile de, kantinlerin tamamı, bir kısmı veya bazı şubelerinin Devlet İhale Kanunu hükümleri kapsamında kiraya verilmesi ya da üçüncü şahıslara işlettirilmelerinin yolu açılmıştı.


İlgili konular

eroin

Jandarma yolcu otobüsünde yaptığı aramada 50 kilogram eroin buldu

11 ay önce

Sivas'ın Koyulhisar ilçesinde bir yolcu otobüsünde 50 kilo 800 gram eroin ele geçirildi. Olayla irtibatlı 4 şüpheli gözaltına alındı....Devamını oku
Jandarma

FETÖ bahanesiyle Jandarmaya tasfiye: 99 gözaltı kararı

1 yıl önce

Ankara'da yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ'ye iltisaklı olduğu iddiasıyla Jandarma Genel Komutanlığında 99 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi....Devamını oku