Dünya

Jeffrey: Savaş suçu olarak değerlendireceğimiz vakalar gördük

1 yıl önce

Jeffrey: Savaş suçu olarak değerlendireceğimiz vakalar gördük


Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi oturumunda milletvekillerinin Kuzey ve Doğu Suriye ile ilgili sorularını yanıtlayan ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye’nin operasyonu sırasında savaş suçu olarak değerlendirdikleri bazı “vakalar” gördüklerini belirtti.
 
ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi oturumunda milletvekillerinin Washington'un Kuzey ve Doğu Suriye politikasıyla ilgili sorularını yanıtladı.
 
"Suriye'de etnik temizlik yapıldığına dair yaygın kanıtlar görmediklerini" söyleyen Jeffrey Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye operasyonu sırasında savaş suçu işlendiğine dair kanıtlar gördüklerini söyledi. Jeffrey "Türkiye destekli Suriyeli muhalif güçlerden, bizim gibi endişeli olan birçok kişi kaçtı. Savaş suçu olarak değerlendirdiğimiz bazı vakalar gördük" dedi. Jeffrey ABD'li yetkililerin konuyla ilgili haberleri incelediklerini ve Türkiye hükümetiyle üst düzeyde temas kurarak Ankara'dan açıklama istediklerini söyledi.
 
Jeffrey ayrıca Türkiye'nin operasyon sırasında beyaz fosfor kullanıldığına ilişkin iddialarla ilgili haberlerin de ABD'li yetkililer tarafından incelendiğini belirtti.
 
James Jeffrey konuşmasında Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye operasyonu için "Suriye'nin kuzeydoğusu için trajik bir felaket" ifadesini kullandı. Jeffrey, ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in 100'den fazla IŞİD’lini kaçtığı yönündeki açıklamasını da doğruladı. Jeffrey, IŞİD’lilerin nerede olduğunu bilmediklerini söyledi.
 
Jeffrey ve ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer ABD Kongresi'nde iki gündür üyelerin sorularını yanıtlıyor. Jeffrey ve Palmer önceki gün de Senato Dışişleri Komitesi'nde senatörlerin sorularını yanıtlamıştı.


İlgili konular

jeffry

James Jeffrey görevinden ayrıldı

11 ay önce

Jeffrey, ABD'nin Suriye'deki emperyalist işgalde dönemsel ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere oluşturulan pozisyonundan ayrıldı. Jeffrey'in yerine yardımcısı Joel Rayburn'un geçmesi bekleniyor....Devamını oku
rize

Rize'de vakalar arttı, İl Pandemi Kurulu'ndan kritik uyarı geldi

1 yıl önce

Rize İl Pandemi Kurulu, yeniden görülmeye başlanan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakaları nedeniyle vatandaşları, ağız ve burnu tam olarak kapatarak doğru şekilde maske kullanma, sosyal mesafe, genel hijyen ve el temizliğine dikkat etmeleri için uyardı....Devamını oku