Dünya

Joe Biden: Putin, başının dertte olduğunu biliyor

1 ay önce

biden

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ilgili açıklamalarda bulundu.

Putin’in nükleer silah ve petrol gelirleri haricinde başka hiçbir şeyi olmayan bir ekonominin üzerinde oturduğunu ve ‘başının gerçekten dertte olduğunu bildiğini’ söyledi.

 

BBC Türkçe’nin haberine göre Biden, Washington’daki Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’ne yaptığı ziyarette başta Rusya ve Çin ile ilişkiler olmak üzere ABD’nin güvenlik politikalarına dair değerlendirmelerde bulundu.Joe Biden, “Putin ile görüştüğümde, hakiki bir sorunu olduğunu fark ettim. Nükleer silahı ve petrol gelirlerinden başka hiçbir şeyi olmayan bir ekonominin üzerinde oturuyor. Başka hiçbir şeyleri yok… Başının gerçekten dertte olduğunu biliyor ve bence bu, onu çok daha tehlikeli yapıyor.” ifadelerini kullandı.

 

SİBER SALDIRILAR İLİŞKİLERİ GERİYOR

 

Biden, başkan seçildiğinden bu yana selefi Donald Trump’ın aksine Rusya ile ilişkilerde daha sert bir tutum izleyeceğinin sinyallerini veriyor. Biden ile Putin, 16 Haziran’da Cenevre’de düzenlenen bir zirvede biraraya geldi.

 

Biden, Washington’daki konuşmasında siber güvenlik konusunda da geniş değerlendirmeler yaptı. ABD’ye yönelik büyük ve kapsamlı bir siber saldırının ‘gerçek bir savaşa dönüşebileceği’ uyarısı yaptı.

 

ABD Başkanı, “Eğer büyük bir güçle savaşa girersek, gerçek silahların kullanıldığı bir savaşı kast ediyorum, bunun çok büyük sonuçlar doğuran bir siber saldırı sonucu olma ihtimalinin hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu düşünüyorum.” dedi.

 

Biden yönetimi, ABD’de başta enerji olmak üzere bazı kritik altyapı şirketlerine yönelik saldırıların ardından siber güvenliği öncelikli konular arasına aldı. Biden ile Putin arasındaki zirvenin ardından iki taraf arasında ABD’yi hedef alan siber saldırılarla ilgili düzenli temasların yapıldığı açıklandı.İlgili konular

eylül  özet

19 Eylül gün özeti

18 saat önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku
corona virüsü

Sadece geçen hafta 243 bin çocuğa corona virüsü bulaştı

5 gün önce

ABD'de okulların açılmasıyla birlikte çocuklarda vaka sayısı büyük bir hızla artarken, resmi verilere göre 243 binden fazla çocuğa corona virüsü bulaştığı açıklandı....Devamını oku