İnsan Hakları

'Kaç avukat tutuklu' sorusuna Adalet Bakanlığından cevap yok!

1 hafta önce

avukat

İstanbul Barosu avukatlarından Büşra Uygun, Adalet Bakanlığına “Kaç avukat tutuklu veya hükümlü olarak cezaevindedir? Kaçı mesleki faaliyetleri nedeniyle tutukludur veya hükümlüdür” diye sorulan soruya Bakanlık, “Kurum içi düzenleme ve uygulamalardır. Kamuoyunu ilgilendirmez” şeklinde skandal cevap verdi.

İstanbul Barosuna üye Avukat Büşra Uygun, Adalet Bakanlığına cezaevinde kaç avukatın tutuklu ve hükümlü olduğunu soru olarak sordu. Bakanlık, tutuklu avukatlar konusunun kurum içi düzenleme ve uygulamalar kapsamında olduğunu belirterek kaçamak cevap verdi.

 

İstanbul Barosu avukatlarından Büşra Uygun, 19 Mart 2021 tarihinde Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde CİMER üzerinden cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü avukatların sayısını Adalet Bakanlığına soru olarak yöneltti. Uygun’un bakanlığa verdiği dilekçesinde şu sorular dile getirildi: “Türkiye geneli toplamda kaç avukat cezaevlerinde tutuklu bulunmaktadır? Tutuklu avukatlardan kaçı İstanbul Barosuna bağlı olarak görev yapmaktadır? Tutuklu avukatlardan kaçı kadın kaçı erkektir? Türkiye’de toplamda kaç tane hükümlü avukat cezaevinde bulunmaktadır? Hükümlü olan avukatlardan kaçı İstanbul Barosuna bağlı bulunmaktadır? Hükümlü/tutuklu avukatlardan kaçı mesleki faaliyetlerinden dolayı tutuklu ve hükümlü/tutukludur?”

 

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, tutuklu avukatların sayısını vermek yerine skandal bir cevapla avukatın dilekçesine kaçamak cevap verdi. Bakanlık, tutuklu ve hükümlü avukatlar konusunun “kurum içi düzenleme ve uygulamalar olduğu Bilgi Edinme Hakkı kapsamında olmadığı” gerekçesiyle cevapsız bıraktı. Bakanlığın yazısında şu ifadelere yer verildi:

 

“Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak , söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır hükmü gereğince söz konusu başvuruya ilişki talep yerine getirilememiştir.”İlgili konular

aşı

40 yaş üstü avukatlara aşılama önceliği

2 gün önce

Türkiye Barolar Birliği (TBB), 40 yaş üstü avukatlara koronavirüs aşı önceliği getirildiğini açıkladı....Devamını oku
sahte

Sahte avukat, duruşmada yakayı ele verdi

2 hafta önce

Mardin merkez ve Mazıdağı ilçesinde kendini avukat olarak tanıtan kişi, avukat olarak girdiği duruşmada gözaltına alındı....Devamını oku