Türkiye Haberleri

Kadın örgütlerinden ortak açıklama: “Kadın üniversitesi istemiyoruz”

1 ay önce

üniversite

Üniversiteli kadın temsilcileri dün ortak bir sosyal medya hesabı oluşturarak buradan kadın üniversitesine dair açıklamalarda bulundu.

Üniversiteli kadınlar ve LGBTİ+'lar kadın üniversitesine karşı sosyal medya eyleminde "Kadın üniversitesi istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan’ın 2019’da G20 Zirvesi için Japonya’ya yaptığı ziyarette “Ülkemde de bunun adımını atacağız” diyerek işaret ettiği kadın üniversiteleri için harekete geçilmişti. Erdoğan, Türkiye’ye dönüşünün ardından da 3 Temmuz 2019’da Ankara’da 8. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’nde YÖK Başkanı Yekta Saraç’a talimat vermişti. Erdoğan, “Sadece kızlardan oluşan üniversite. Bu üniversite şahsıma fahri doktora verdi. Kreşten alıp ilk-orta-lise-üniversite olmak üzere farklı bir yapıyı oluşturmuş durumdalar. Bu alanda atılan adımın bizler için önem arz ettiğini şu anda YÖK başkanına hatırlatıyorum. Çalışmanı buna göre yap. Çok önemli bir şey. Türkiye de benzer bir adımı atmalı” demişti.

 

8 Temmuz 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından TBMM’ye sunulan kalkınma planında, “Japonya örneği incelenerek sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulacaktır” ifadeleri yer aldı. Kadın üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı olan ve 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda da yer aldı. Daha sonra 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda eğitim başlığı altında “Yükseköğretimde çeşitliliğin arttırılması sağlanacaktır” denilerek Temmuz 2019’da yayımlanan 11. Kalkınma Planı’na işaret edildi.

 

Bahçeşehir Üniversitesi öncülüğündeki isimlerle şekillenecek üniversite için “Kadın Üniversitesi ve Eğitim Vakfı” kuruldu.

 İlgili konular

japonya

Japonya'da intihar vakaları arttı, "Yalnızlık Bakanı" atandı

2 dakika önce

Japonya'da 11 yıl aradan sonra ilk kez artan intihar vakaları dolayısı ile sosyal izolasyon sürecinde yardımcı olması için Tetsushi Sakamoto, "Yalnızlık Bakanı" olarak atandı....Devamını oku
uzan

Cem Uzan: Anayasa değişikliği olmazsa Erdoğan bir daha aday olamaz

19 saat önce

Genç Parti Kurucu Başkanı Cem Uzan, yeni Anayasa çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu. Uzan, ''Mevcut anayasaya göre bir kişi sadece 2 kere cumhurbaşkanı seçilebilir. Ben yanlış hatırlamıyorsam Sayın Erdoğan 2 kere seçildi. Anayasa değişikliği olmadığı takdirde Sayın Erdoğan bir daha aday olamaz” dedi....Devamını oku