Politika

Kahire, Ankara ile temaslarını askıya aldığını açıkladı

3 hafta önce

kahire

Kahire, Mısır'ın talepleri uygulanana kadar Ankara ile temaslarını askıya aldı

Al Arabiya'nın son dakika olarak geçtiği habere göre Kahire, Mısır'ın talepleri uygulanana kadar Ankara ile temaslarını askıya aldığını duyurdu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından daha önce yapılan açıklamada, "Mısır'la istihbari, diplomatik ve ekonomik olarak zaten işbirliği sürecimiz devam ediyor. Bunda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. En üst düzeyde değil de en üst düzeyin şöyle bir tık altında bu devam ediyor. " demişti.

 

Al Arabiya TV'nin kaynaklarına dayandırdığı haberde ise Mısırlı yetkililerin, Türk yetkililerle ilişkileri normalleştirmek için yaptıkları görüşmeleri geçici olarak askıya aldığını duyurdu.

 

Yapılan açıklamada, Mısırlı yetkililer, Ankara'nın, Müslüman Kardeşler örgütü kurucularından Alaa Al-Samahi ve Mısır Cumhuriyet Savcısı'na suikast davasında suçlanan Yahya Moussa'yı Kahire'ye teslim etmesini talep ettiğini belirtti.

 

Bunun üzerine Ankara'daki yetkililer, paralı askerleri Libya'dan çekmenin yanı sıra Müslüman Kardeşler'e karşı tedbirlerin uygulanması için Mısır'dan daha fazla süre talep ettiği iddia edildi.

 

Kaynakların aktardığı bilgiye göre, Türkiye'nin Libya'daki paralı askerleri çekme konusunu ağırdan alması, Mısır'ın görüşmeleri askıya alınmasına neden olarak gösterildi.

 

 İlgili konular

mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığı: Görüşmeler resmen başladı

1 gün önce

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Kahire'ye giden Türk heyeti ile Mısır tarafı arasındaki görüşmelerin resmen başladığını duyurdu....Devamını oku