Dünya

Kahire'de, Mısır-Libya Ortak Yüksek Komitesi hazırlık toplantıları başladı

4 gün önce

mısır

Mısır'ın başkenti Kahire'de 12 yıl aradan sonra Mısır-Libya Ortak Yüksek Komitesi için hazırlık toplantılarına yeniden start verildi.

Mısır resmi ajansının haberine göre, 11.Mısır-Libya Ortak Yüksek Komitesi hazırlık toplantılarına Mısır Uluslararası İşbirliği Bakanlığı ve Libya Ekonomi Bakanlığı başkanlığındaki heyetler katılıyor.

 

Toplantılarda Mısır-Libya Ortak Yüksek Komitesinin yeniden faaliyetlerine başlamasının yanı sıra iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve çeşitli alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi konuları müzakere ediliyor.

 

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, 20 Nisan'da Libya'nın başkenti Trablus'u ziyaret ederek Başbakan Abdulhamid Dibeybe ile görüşmüştü. Görüşmede 2009 yılından beri durdurulmuş olan Mısır-Libya Ortak Yüksek Komitesinin çalışmalarına yeniden başlaması üzerinde mutabakat sağlandığı ifade edilmişti. 

 

Söz konusu ziyaret sırasında iki ülke arasında 12 iş birliği anlaşması imzalanırken, Mısır yönetimi de pek çok defa farklı platformlarda Libya hükümetine desteğini deklare etmişti.

 

Libya Başbakanı Dibeybe'nin 17 Haziran'da Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil ile gerçekleştirdiği görüşmede de Dibeybe'nin Mısır'ı ziyaret ederek anlaşma sağlanan tüm alanlarda Mısır-Libya Ortak Yüksek Komitesinin faaliyete geçirilmesi konuşulmuştu.İlgili konular

Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı

Libya ekonomisini ayağa kaldırmak için imzalar atıldı

18 saat önce

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe'nin Mısır'a yaptığı ziyaretin ardından iki ülke arasında ilişkileri artıracak imzalar atıldı....Devamını oku
eylül  özet

6 Eylül gün özeti

1 hafta önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku