Yazarlar

Kahveci: Ekonomide Arjantin yolundayız, bir sonraki adım Venezuella

8 ay önce

İbrahim Kahveci

Ekonomist İbrahim Kahveci, Türkiye'nin Arjantin yolunda ilerlediğini, bir sonraki adımın Venezuela olacağını söyledi.

Karar gazetesi yazarı ekonomist İbrahim Kahveci, Türkiye'nin Arjantin yolunda ilerlediğini ifade ederek "Bir sonraki adım Venezuela olacaktır. Arjantin modelinde kuyruklar vardır ama Venezuela modelinde kuyruklar yoktur. Çünkü kuyruğa girecek mal olmayacaktır. Ya da şöyle izah edelim: Kuyruklara da şükredin" dedi.

 

Merkez Bankası'nın faiz indirimleri sonrası piyasalarda artan faiz oranlarına değinen kahveci, Hazine'nin yüzde 22,70 faiz seviyesinden borçlandığını hatırlatarak "Oysa faizleri düşürmeden önce Eylül ayında Hazine borçlanması yüzde 17,70’dendi" dedi.

 

Kahveci faizlerin sadece tasarrufçu açısından düştüğünü kaydederek yazısında şöyle dedi:


"MB faizleri 19,0’dan 15,0’e çekti. İşte bu sürede mevduat faizleri de 18,14’den 14,99’a geriledi. Oysa kredi faizleri tarafı ya az düştü ya da yükseliş yaşıyor.

 

Acaba faiz lobisi denildiğinde ne anlarsınız? Milletten ucuza toplayıp krediyi pahalıya satmak olarak tarif edebilir miyiz? Eğer tarif buysa şu anda ülkeyi tam bir faiz cenneti haline getirmedik mi?"İlgili konular

babacan

Babacan: Sayın Erdoğan; tüm dünyaya faiz vermeye mi karar verdiniz?

4 ay önce

DEVA Partisi lideri Babacan, YUVAM sistemindeki değişikliğe değinerek, "Türkiye’deki enflasyondan etkilenmeyecek olmasına rağmen yabancılara da bu imkân verildi. Sayın Erdoğan; tüm dünyaya faiz vermeye mi karar verdiniz?" diye paylaşımda bulundu....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan: Ekonomide tarihin en güçlü dönemine giriyoruz

5 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Engelli Memurlar Ataması programında konuştu....Devamını oku