Politika

Kanada'nın Uygur soykırımı kabulü, AKP'li bakan yardımcısını rahatsız etti

1 hafta önce

uygur

Kanada Federal Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını 'soykırım' olarak tanımlayan yasayı onaylarken, Türkiye'de bakan yardımcısı Serdar Çam kararı 'siyasi' olarak niteledi.

338 koltuklu Kanada meclisinde 266 milletvekili tasarı lehine oy kullanırken, Mecliste oylamaya katılan kabineden tek bakan 'Kanada hükümeti adına' çekimser oy kullandı.

 

Katılan milletvekillerinin tamamı tasarıya evet oyu verdi ve böylece Kanada Federal Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını "soykırım" olarak tanımlayan birkaç ülkeden biri oldu.

 

Türkiye'de ise Uygur Türklerine yönelik AKP hükümetinin attığı hiçbir adım bulunmazken, hükümetten aksine ilginç bir değerlendirme geldi.

 

Kültür ve Turizm bakan yardımcısı Serdar Çam Kanada Parlamentosu kararını siyasi ve bir geçerliliği olmayan karar ilan etti. Çam kişisel Twitter adresinden şunları yazdı:

 

"Parlamentoların “soykırım” kararları(sözde Ermeni iddiaları gibi) inandırıcı değil;siyasi hamlelerdir.Nitekim tek bakan katılmış,çekimser oy kullanmış.Kendi âli küresel rekabet savaşlarına Uygur dosyasını istismar ederek değil,samimiyetle çözümü için çabalarlarsa inandırıcı olur."İlgili konular

kapak

Çin, hazirana kadar nüfusunun yüzde 40'ını aşılamayı hedefliyor

22 saat önce

Çin'de yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında ülke nüfusunun yüzde 40’ının hazirana kadar aşılanmasının planlandığı bildirildi....Devamını oku
destici

Mustafa Destici Çin'e efelendi: Gerekirse savaş açarız

5 gün önce

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Doğu Türkistan'da uygurlara yapılan Çin zulmünü eleştirirken, "Gerekirse Çin'e savaş açarız" diye konuştu....Devamını oku