Sağlık

Kanser hastalarına işkence: 600 kişiye 1 onkolog!

1 hafta önce

Kanser hastaları

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak’taki Atatürk Devlet Hastanesi’ne giderek onkoloji polikliniğinde muayene sırası bekleyen kanser hastası ve yakınlarını ziyaret etti.

Yavuzyılmaz, “Zonguldak’ta kanser hastalarına büyük bir eziyet çektiriliyor. 600 bin kişiye sadece bir tıbbi onkolog düşüyor” dedi.

 

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Atatürk Devlet Hastanesi’nin onkoloji polikliniğine yaptığı ziyarete ilişkin videoyu, sosyal medya hesabında “Zonguldak’ta kanser hastalarına büyük bir eziyet çektiriliyor. 600 bin kişiye sadece bir tıbbi onkolog düşüyor” notuyla paylaştı. Yavuzyılmaz’a, hastane ziyaretinde CHP Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun eşlik etti.

 

Yavuzyılmaz, hastanede yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

“Zonguldak’ta kanser hastalarına büyük bir eziyet çektiriliyor. 600 bin kişiye sadece bir tıbbi onkolog düşüyor. Hastalar ve hasta yakınları kuyruklarda perişan durumda. Tek doktorumuz ve sağlık emekçilerimiz bu mücadelede yalnız bırakılıyor. Vatandaşlarımızın, bu sağlık hizmetlerini insani koşullarda, başka illere gitmek zorunda kalmadan memleketimizde alabilmeleri en temel haklarıdır. Tıbbi onkolog başta olmak üzere tüm branşlardaki eksik uzman kadrolar tamamlanıncaya dek bu hayati sorunların takipçisi olmayı sürdüreceğiz.”

 

Zonguldak’ta görev yapan medikal onkoloji uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Engin’in 2020 yılının nisan ayında istifa etmesiyle il genelinde kadrolu medikal onkoloji uzmanı kalmamış, bu durum kanser hastalarının tedavilerinde büyük aksaklıklara neden olmuştu.

 

Yavuzyılmaz, istifanın hemen ardından hastaların mağduriyetini TBMM gündemine taşımış; Sağlık Bakanlığı’na “Eksikliği acil olarak giderin” çağrısında bulunmuştu.

 

Deniz Yavuzyılmaz’ın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmenin ardından 2020 yılının ağustos ayında Zonguldak’a bir medikal onkoloji atanmış olsa da Yavuzyılmaz, kentteki Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi için de ayrıca bir onkolog atanması talep etmişti.İlgili konular

Arnold Schwarzenegger

22 Ocak gün özeti

2 gün önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz....Devamını oku
erol

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol'a prostat kanseri teşhisi kondu

4 hafta önce

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’a prostat kanseri teşhisi konulduğu açıklandı....Devamını oku