İnsan Hakları

Karaman’da maden işçilerine müdahale: 30 gözaltı

2 yıl önce

maden

Karaman’dan Ankara’ya yürümek isteyen işçilere engel olmak için jandarma müdahalede bulundu, 30 işçiye  gözaltı yapıldı.

Karaman Ermenek'te bir yılı aşkın süredir maaş ve tazminatlarını alamayan, kendilerine verilen sözlerin tutulmaması üzerine direnişlerinin 87’nci gününde Ankara’ya yürümeye çalışan işçilere Ermenek Güneyyurt Meydanı’nda jandarma müdahale etti.

 

İşçilerin barikat önünde bekleyişi sırasında maden işçilerinden birinin oğlu jandarma tarafından gözaltına alındı. İşçilerin tepki göstermesi üzerine jandarma komutanı, koronavirüs pandemisi nedeniyle 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı var diyerek, “Cezai yaptırım uygulanıp bırakılacak” diyerek çocuğa para cezası kesti.

 

Daha sonra jandarma barikatıyla önleri kesilerek yürümelerine izin verilmeyen işçilere gaz bombası ve plastik mermilerle müdahale edildi.

 

Sendikanın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, sendika başkanı Tahir Çetin ve örgütlenme uzmanı Büşra Yılmaz ile birlikte 30 işçi gözaltına alındığı belirtildi.İlgili konular

TPAO

TPAO'ya Siirt'te petrol arama ruhsatı verildi

1 yıl önce

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) Siirt sınırları içinde kalan bir sahada petrol arama ruhsatı verildi....Devamını oku