Politika

Kayyım olmadan belediye adına karar aldığı ortaya çıktı

2 yıl önce

Kayyım olmadan belediye adına karar aldığı ortaya çıktı


Cizre Kaymakamı Davut Sinanoğlu'nun belediye kayyımı olmadan önce AKP Kadın Kolları Başkanı Hatice Atan'ın başkanlığını yaptığı dernek tarafından kullanılan belediyeye ait tarihi yapının boşaltılmaması yönünde karar aldığı ortaya çıktı. 
 
İçişleri Bakanlığı tarafından 17 Kasım 2016 tarihinde Şırnak'ın Cizre Belediyesi'ne atanan kayyım, mülkiyeti belediyeye ait olan Kale Mahallesi'ndeki tarihi yapıyı, AKP Şırnak Kadın Kolları Başkanı Hatice Atan'ın başkanlığını yaptığı Birca Belek Kültür Sanat ve Kalkındırma Derneği'ne tahsis etmişti.
 
31 Mart yerel seçimlerinde belediyeyi 77.99 rekor oy oranıyla kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimi, AKP'li Atan tarafından ofis olarak kullanılan ve partisi adına etkinliklerin düzenlendiği tarihi yapının boşaltılması için bir süre önce derneğe ihtarda bulundu.
 
Ancak söz konusu ihtara herhangi bir cevap verilmedi. Belediye yönetimi, bunun üzerine taşınmazın tahliyesi için gerekli işlemlerin yapılması yönünde İlçe Kaymakamlığı'na yazı gönderdi.
 
İçişleri Bakanlığı tarafından önceki gün belediyeye kayyım olarak atanan İlçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu'nun, geçtiğimiz ayın sonlarında söz konusu yazıya cevap verdiği ve belediye mülkünün boşaltılmaması yönünde karar aldığı ortaya çıktı.
 
Kayyım atanmadan önce belediye hakkında karar veren kayyum Sinanoğlu'nun ilgili cevap yazısında şu ifadeler yer aldı:
 
"Cizre Bırca Belek Kültür Sanat ve Kalkınma Derneğinin Cizreli kadınlara, genç kızlara ve dezavantajlı bayanlara yönelik olarak meslek edindirme, iş ve istihdam sağlama amacını taşıdığı ve bu kesimlere yönelik sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunduğu görülmüştür.
 
Cizre Bırca Belek Kültür Sanat ve Kalkınma Derneğinin bulunduğu binada hizmet üretmeye devam etmesinde kamu yararı olduğu değerlendirmektedir.
 
Bu çerçevede Cizre Bırca Belek Kültür Sanat ve Kalkınma Derneğinin söz konusu binadan tahliyesi Kaymakamlığımızca uygun görülmemiştir."


İlgili konular

davutoğlu

Davutoğlu Hakkari'de coştu: Ne kayyum ne KCK, sadece demokrasi 

10 ay önce

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, kendisine 'Serok Ahmet' denmesinden gurur duyduğunu belirterek, "Serok Ahmet denmesinden gurur duyuyorum. Bahçeli de Perinçek de duysun, kim duyarsa duysun.” diye konuştu....Devamını oku
Cizre

Cizreliler isyan etti: 17 gün boyunca ne yiyeceğiz?

1 yıl önce

Pandemi gerekçesiyle 17 Mayıs'a kadar “tam kapanma” kararına tepki gösteren Cizreliler, "17 gün boyunca ne yiyeceğiz?" diye sordu....Devamını oku