İnsan Hakları

Kayyım Rektör tepkisi Ege Üniversitesi’ne sıçradı: "Kayyım Necdet gidecek"

5 gün önce

ege

AKP'li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına tepkiler hız kesmeden devam ediyor. Ege Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçili öğrenci arkadaşlarını örnek alarak, atama ile rektör olan Prof. Dr. Necdet Budak’a karşı üniversiteyi mühürlediler.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan AKP'li Melih Bulu'ya tepki gösterdikleri gibi, Ege Üniversitesi öğrencileri de, atama ile rektör olan Prof. Dr. Necdet Budak’a karşı benzer tepki göstererek, üniversiteyi mühürlediler.

 

Ege Üniversitesi'nin önünde toplanan öğrenciler Prof. Dr. Necdet Budak'ın okulu polisler ve özel güvenlikle ile doldurduğunu ve öğrenci düşmanı bir anlayış sergilediğini ileri sürdüler.

 

Ege Üniversitesi öğrencileri tarafından yapılan açıklamada özetle şöyle denildi:

 

"Evet bugün hep birlikte buradayız. Boğaziçi’ne atanan kayyım rektöre karşı büyüyen tepkilerin bizde yarattığı heyecan bir arada olursak her şeyi değiştirebileceğimize olan inancımızı yeniden, kuvvetlice ortaya çıkardı. Bu yüzden bizler öğrenciler, akademisyenler ve üniversite personelleri yani tüm üniversite bileşenlerini olarak bir araya geldik ve İzmir Üniversite Dayanışmasını kurduk. Yaşasın Üniversite Dayanışması!

 

Bizi bir araya getiren; uzun yıllardır akademiyi biat ettirmeye ve kontrolü altına almaya çalışan, hukuku kendi sopası gibi kullanarak üniversiteleri kendi kaleleri haline getirmeyi hedefleyen siyasal iktidardı.

 

 

Boğaziçi’nde Kayyum Rektör Akp’li Melih Buluya karşı kıvılcımlanan bu ateşin bir parçası olmamız gerektiğinin bilinciyle İzmir’deki kayyumlara karşı hep birlikte mücadele edeceğimizi buradan bir kere daha belirtmek istiyoruz."

 İlgili konular

itü

Boğaziçi direnişine destek dalga dalga yayılıyor

5 gün önce

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin "kayyım rektör" atamasına karşı eylemlerine destek veren İTÜ ve Ankaralı öğrenciler, direnişlerini büyüteceklerini açıkladılar....Devamını oku
Soylu Kaftancıoğlu

Soylu, Kaftancıoğlu'na hakaret etti: Cevap gecikmedi

1 hafta önce

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na Terör örgütlerinin soytarısıdır" dedi. Kaftancıoğlu ise, "Görünen o ki,bana saldırma konusunda da bakan reisine kafa tutuyor" cevabını verd....Devamını oku