Politika

Kayyım, Van Belediye Meclisi’ni feshetti

2 yıl önce

Kayyım, Van Belediye Meclisi’ni feshetti


Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atanan Vali Mehmet Emin Bilmez, belediye meclisi üyelerine "Bundan böyle belediye meclisinin görev ve yetkileri belediye encümeni tarafından yürütülecektir." yazılı bir mesaj gönderdi.
 
 
Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın görevinden alınmasıyşla yerine kayyım olarak atanan Vali Mehmet Emin Bilmez, belediye meclis üyelerinin cep telefonlarına gönderdiği mesajla artık görev yetkilerinin olmadığını tebliğ etti.
 
Vali Bilmez’in gönderdiği mesaj şöyle:
 
“İçişleri Bakanlığı’nın 19/08/2019 tarih ve 14291 sayılı onayı ile İlimiz, Büyükşehir Belediye Başkanı görevden uzaklaştırılmış ve 5393 sayılı kanunun 45’inci ve 46’ıncı maddeleri gereği Bakanlık Makamı’nın 19/08/2019 tarih ve 14293 sayılı onayı ile İl Valisi; Mehmet Emin BİLMEZ, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir. 5393 sayılı Kanunun 45. maddesinin 2’inci fıkrası gereğince bundan böyle Belediye Meclisinin görev ve yetkileri Belediye Encümeni tarafından yürütülecektir. Bu nedenle 19/08/2019-23/08/2019 tarihleri arasında yapılacağı ilan edilen Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin katılacağı toplantının yapılmayacağı bilgilerinize.”
 
KHK düzenlemesi
 
Toplam 71 üyeli belediye meclisinde HDP 44, AKP ise 27 üye ile temsil ediliyordu. 2016’da atanan kayyım da meclisin işlerini kendi seçtiği memurların yer aldığı encümenlerle yürütmüştü.
 
674 sayılı KHK’yle getirilen düzenlemede, kayyım atanan belediyelerle ilgili “Bu belediyelerde belediye meclisi, başkanın çağrısı olmadıkça toplanamaz. Meclisin, encümenin ve komisyonların görev ve yetkileri 31 inci maddede belirtilen encümen üyeleri tarafından yürütülür” ifadesi yer alıyor.
 
 


İlgili konular

Gergerlioğlu

Gergerlioğlu: Sincan Cezaevi’ndeki tutuklular habersiz nereye götürülüyor?

4 ay önce

HDP’li Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nü etiketleyerek, “Neler oluyor?” diye sordu....Devamını oku
Bilal Erdoğan

AKP'li belediyelerin hedefi Bilal Erdoğan'ı memnun etmek

4 ay önce

AKP’li belediyeler, İlim Yayma Cemiyeti için seferber olurken, AKP’li Balıkesir Belediyesi de İlim Yayma Cemiyeti için binlerce lira harcayacak....Devamını oku