Gündem

Kayyımdan boçlu ve ipotekli belediye!

2 yıl önce

Kayyımdan boçlu ve ipotekli belediye!


İller Bankası’ndan kredi alan Yüksekova’nın eski kaymakamı ve kayyımı, belediyenin tüm gelirlerini de ipotek etti. Belediye eşbaşkanı İrfan Sarı, kredinin gelirlerle karşılanamayacağını açıkladı.

 

Usulsüz yönetildikleri iddia edilerek kayyım atanan belediyelerde neler olduğu seçim sonrasında ortaya çıkıyor. Üç yıl önce Hakkari Yüksekova Belediyesi’ne kayyım atanan Kaymakam Mahmut Kaşıkçı’nın, kredi karşılığı belediyenin bütün gelirlerini bankaya ipotek ettiği ortaya çıktı. 

Birgün'den Hüzeyin Şimşek'in haberine göre Kaşıkçı, kayyım atanınca 5 Haziran 2017’de iki kişinin katıldığı belediye meclis toplantısında iki karar aldı. Bu kararlara göre il olarak İller Bankası’ndan kanalizasyon inşaatı için 18 milyon TL, içme suyu inşaatı için de 78 milyon TL kredi çekti. Kaşıkçı, kendisini de bu proje ile ilgili bütün işlemlerin tek yetkilisi olarak belirledi.

Yine alınan kararlar gereği, belediyenin bütün gelirleri ile belediye çalışanlarının maaşlarının ödenmesi ve ilçeye hizmet için Maliye Bakanlığı’ndan gönderilecek para da kredi borcuna karşılık teminat olarak gösterildi. Bu miktarın da yetmemesi durumunda, proje kapsamında yapımı biten inşaatların da İller Bankası’na rehin verilmesi kararlaştırıldı.

 

Esnafa bile borçlu belediye

 

31 Mart yerel seçimlerinde Yüksekova Belediyesi Eş Başkanlığı’na seçilen HDP’li İrfan Sarı, Bergama’ya Kaymakam olarak atanarak ilçeden ayrılan Kaşıkçı’ya tepki gösterdi. Belediyeyi kayyımdan toplam 680 milyon TL borçla devraldıklarını aktaran Sarı şunları söyledi: “Yapılandırma için İller Bankası yetkilileri ile görüşmeye Van’a gitmeden önce aracımızın benzinini dahi zor aldık. Böyle giderse 10 ay boyunca hizmeti bir kenara bırakalım, çalışanlarımızın maaşını bile ödeyemeyeceğiz”

Kayyımın ilçe esnafına dahi borçlandığını anlatan Sarı, “Esnafa borcumuz 72 milyon TL. Bu kadar harcama nasıl yapıldı da böyle borçlu ve rehin kaldık anlamadık. İller Bankası yetkilileri ile konuşup yapılandırma talep edeceğiz. Bu ay kimse maaş alamadı. Alması da mümkün değil. Tek bir çivi bile çakacak durumda değiliz” şeklinde konuştu.

 İlgili konular

galatasaray

Galatasaray borcunu açıkladı!

1 hafta önce

Galatasaray Başkan Yardımcısı Kaan Kançal, yaptığı açıklamada kulübün borcunun 31 Aralık 2020 itibarıyla 2 milyar 162 milyon lira olduğunu açıkladı....Devamını oku
pırlanta

Pırlanta yüzüklerini yanlışlıkla çöpe attı

1 ay önce

Samsun'da yanlışlıkla çöpe atılan 2 adet pırlanta taşlı yüzükleri bulmak için belediye ekipleri seferber olurken, yüzükler boşaltılan çöplerin içinden yapılan aramada bulununca yaşlı kadın büyük sevinç yaşayıp dua etti....Devamını oku