Dünya

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, acil talimatlar verdi

4 ay önce

tokayev

Kazakistan’da LPG fiyatlarına yapılan zamları takiben ülkenin Mangistau eyaletinde ve Almatı kentinde başlayan protestolardan sonra yaşanan olayların devam etmesi üzerine Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bugün acil talimatlar verdi.

Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, eylemlerin nedenini belirlemek ve sorumlularını bulmak için özel bir soruşturma grubu oluşturulduğu belirtildi.

 

Kazakistan Cumhurbaşkanı tarafından verilen acil talimatlar arasında, İçişleri Bakanlığı ve Başsavcılığın da bulunduğu bir soruşturma grubu kurulması yer aldı. Ayrıca protestolarda ölen polis memurları ve askerlerin ailelerine maddi destek sağlanacağı ve vatandaşlara kayıpları konusunda acil bilgi desteği verecek çağrı merkezi kurulacağı söylendi.

 

Tokayev’in verdiği talimatlarda, protestolarda ortaya çıkan hasarı tespit edecek komisyonların kurulması ve olaylarda hasar gören bölge idari binalarının tamiratının yapılacağı bildirildi.

 

Almatı ve diğer bölgelerde olaylardan etkilenen küçük ve orta ölçekli işletmelere devlet desteği sağlanırken diplomatik misyonlar, yabancı yatırımları ve yabancı şirketlerin ticari kuruluşlarını korumaya yönelik tedbirler alınacağı ifade edildi.

 İlgili konular

tokayev

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, hem Putin hem de Zelenskiy ile görüştü

2 ay önce

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ayrı ayrı telefonda görüştü....Devamını oku
Dere yatağı

Dere yatağına afet konutu

6 ay önce

Giresun’da geçen yıl yaşanan sel felaketinin ardından Dereli ilçesinde başlatılan afet konutları da dere yatağının yakınında yapıldı....Devamını oku