Dünya

Kazakistan'da kırılma anı: Rusya'dan yardım talebi

7 ay önce

Kazakistan

Kazakistan'da LPG fiyatlarına gelen zamların ardından başlayan protestolar ülkeyi kaosa sürükledi.

Ülkenin önemli kentlerinde belediye binaları göstericiler tarafından ele geçirilirken, hükümetin ilan ettiği OHAL ise eylemleri durdurmaya yetmedi.

 

Protestoların Kazakistan'a yönelik 'terörist' bir saldırı eylemi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tokayev ise Rusya’nın liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nden yardım istedi. Örgüt, Kazakistan’a barış güçlerini gönderdi.

 

Kazakistan'ın batısındaki Mangistav eyaletinin Jana Özen kentinde geçen azar günü yüzlerce kişi LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) fiyatlarındaki artışı protesto etmek için sokaklara döküldü, eylemler ardından ülkenin en büyük kenti Almatı'ya sıçradı ve huzursuzluk ülke geneline yayılmaya başladı. Kamu binaları basıldı, polis araçları ateşe verildi, sokaklardan silah ve patlama sesleri duyuldu.

 

OHAL İLAN EDİLDİ

 

Kazakistan Devlet Başkanı Cömert Tokayev yaptığı ilk açıklamada protestoların nedenini anladığını belirterek iyileştirmeler yapılacağı sözü verdi. Ardından hükümetin istifa ettiği haberi geldi. Eylemlerin yayılmasını engellemek için de ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

 

RUSYA VE MÜTTEFİKLERİNDEN YARDIM İSTEDİ

 

Protestoların devam etmesi üzerine bugün televizyondan ikinci bir konuşma yapan Tokayev, söylemlerini sertleştirerek eylemcileri sert müdahale uygulamakla tehdit etti.

 

Rusya’nın liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne de çağrıda bulunan Tokayev, protestoların Kazakistan’a yönelik "terörist" bir saldırı eylemi olduğunu belirterek Kazakistan’a destek olmalarını istedi. Tokayev, ülkeye yurt dışında eğitilmiş terörist çetelerin gönderildiğini iddia etti.

 

Rusya'nın öncülüğünde kurulan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nün üyeleri Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ermenistan.

 

BARIŞ GÜÇLERİ GÖNDERİLDİ

 

Sputnik'in geçtiği son dakika haberine göre, yardım çağrısının ardından Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü, Kazakistan’a barış güçlerini gönderdi. Rusya, barış gücü olarak hava indirme kuvvetlerini ülkeye gönderiyor.

 İlgili konular

rusya

Rusya, dost olmayan ülkelere doğalgaz tehdidini ileri sürdü

4 ay önce

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Avrupa’nın, Rusya’ya doğalgaz ödemelerini Ruble ile yapmayı reddetmesi durumunda, “Bedavaya doğalgaz sevk etmeyeceğiz” tehdidini ileri sürdü....Devamını oku
elektrik

Resmen çarpıldık: Elektriğe yüzde 20 zam geliyor

4 ay önce

Elektrikte üretim maliyeti satış fiyatını geçti. Enerji Uzmanı Çağada Kırım, elektriğe nisan ayında zam yapılmaması durumunda temmuz ayında yüzde 100'ün üzerinde zamma mecbur kalınacağını belirtiyor....Devamını oku