Gündem

Kemerburgaz'da binlerce ağaç kesildi

3 yıl önce

Kemerburgaz'da binlerce ağaç kesildi


Yeşile hasret İstanbul’da bir ormanlık bölgede daha katliam yapılıyor. Eyüpsultan’da Kemerburgaz mevkii Mithatpaşa Mahallesi’nde, Uzun Kemer’in arkasında binlerce ağaç kesildi.

 

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, bölge sakinlerinin şikâyetleri üzerine alanda gençleştirme çalışmaları yapıldığı açıklandı  ancak vatandaşlar aynı görüşte değil. Bölgedeki ağaçların Belgrad Ormanı’nın yüzlerce yıldır parçası olduğunu diyen bölge halkı, “Alanda çok büyük miktarlarda ve çok geniş alanda gencecik ağaçlar acımasızca talan ediliyor. İstanbul’un ciğerlerinin bir kıyım yapılırcasına kesildiğini ihbar ediyoruz ve gerekli tespitlerin yapılmasını istiyoruz. Bir an evvel bu uygulama durdurulmalı” diye konuşuyor.
 
Suni gençleştirmeymiş
 
Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) dahil birçok kuruma kesimin son bulması için başvuran yurttaşlar yazdıkları dilekçede şu ifadeleri şöyle söyledi:
 
“Uzun Kemer’in arkasında Kurt Kemeri’ne doğru yol açma ve ağaç kesme sureti ile fiziki ve inşai uygulamaya zemin hazırlandığı gözlenmektedir. Söz konusu alanda çok büyük miktarlarda ve çok geniş alanda gencecik ağaçlar acımasızca talan edilmekte, konu ile ilgili Sarıyer Orman İşletme yetkilileri ile görüşüldüğünde ise bu bölge florasına uymayan ağaçların kesilerek yerlerine genç ağaçların dikilerek suni gençleştirme yapılacağı bilgisi tarafımıza verilmiştir. Ancak orman alanı üzerinde yapılan çalışmanın belirli bir hat boyunca devam ettiği, sadece yol hattı değil geniş alanlar açılarak kesimlerin yapıldığı, genç yaşlı fark etmeksizin haftalardır binlerce ağacın kesimine devam edilmektedir.”


İlgili konular

Mobilya

Mobilyaya ham madde zammı

8 ay önce

Mobilya üretiminin ana ham maddesi olan ham MDF son bir yılda yüzde 100 zamlanırken, boya fiyatları da yükselmeye devam ediyor....Devamını oku
ağaç

Üzerine palmiye ağacı düşen kadın feci şekilde hayatını kaybetti

10 ay önce

İsrail’de bir parkta yürüyen kadın, üzerine palmiye ağacı düşmesi sonucu feci şekilde can verdi....Devamını oku