Politika

Kılıçdaroğlu: İlk kez başörtülü kadınlara bu kadar zulmedildi

1 yıl önce

Kılıçdaroğlu

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Furkan Vakfı'na karşı polisin şiddet uygulamasını eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, "Orantısız güç kullanıldı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez başörtülü kadınlar bu kadar ağır bir zulümle karşı karşıya kaldılar." dedi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM'deki grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücretine gelen eleştirilere yönelik, "Eğer köprüden geçmem diyorsanız, buyurun denize atlayın, yüzerek gidip gelebilirsiniz" sözlerine yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, "Tek bir sorum olacak. Sen barajı geçemeyince nereye yüzeceksin?" dedi.


Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

 

“İLK KEZ BAŞÖRTÜLÜ KADINLAR BU KADAR AĞIR BİR ZULÜMLE KARŞI KARŞIYA KALDILAR”

 

“Gösteri yapmak, hak aramak her demokraside olması gereken temel kurallardan birisidir. Anayasa 34 ‘Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’ diyor. Furkan Vakfı’nı seversiniz sevmezsiniz, katılırsınız katılmazsınız onlar da yürüyüş yapmak istiyorlar. Orantısız güç kullanıldı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez başörtülü kadınlar bu kadar ağır bir zulümle karşı karşıya kaldılar. Buradan onlara da söz veriyorum. İktidarımızda göreceksiniz herkesin düşüncesine, inancına, kimliğine, yaşam tarzına saygı göstereceğiz. Herkes özgürce yasal ölçüler içerisinde gösterisini yapacaktır.”

 

“NEVRUZ’UN GEREĞİNİ YAPMAYA İHTİYACIMIZ VAR”

 

“Barışa, huzura, beraber yaşamaya ihtiyacımız var, bu güzel coğrafyada kucaklaşmaya ihtiyacımız var. Yani Nevruz’un gereğini yapmaya ihtiyacımız var. bunu yapacağız. Bütün vatandaşlarımıza söz veriyorum, bizim partili olur olmaz, beni sever sevmez, CHP’ye oy verir vermez ama bütün vatandaşların bu ülkede huzur içinde yaşaması benim boynumun borcudur ve beraber yapacağız bunu Millet İttifakı’yla beraber yapacağız.”

 

BOĞAZİÇİ DAVASI: “TAM BİR GARABET YAŞANDI”

 

“Türkiye’deki tabloyu görünce söylediklerimin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler atanan rektörü protesto etmişlerdi. Onların yargılamaları vardı. Haksız, hukuksuz bir şekilde avukatlar, öğrenciler çıkarıldı. Hakim terk etti… Tam bir garabet yaşandı. Başarılı öğrencilerin yurt dışına gitmesi lazım. Onların yurt dışı yasakları da hala devam ediyor. Buradan Boğaziçi Üniversitesi’nin bütün yönetimine seslenmek isterim. İktidara da seslenmek isterim.

 

Tepeden inme hukuksuz şekilde üniversitedeki demokratik atmosferi yok ediyorsanız ve öğretim üyeleri ‘Biz bu yönetimi istemiyoruz’ diye aylardır haklarını arıyorsa bütün yeni açtıkları fakülteleri, programları iktidara geldiğimizde tamamını kapatacağız. Boğaziçi Üniversitesi gerçek anlamda Boğaziçi Üniversitesi olacak.

 

Atamayla, torpille gelen üniversitenin koşullarını taşımayan haksız hukuksuz bir şekilde belli makamlara gelenlerin de görevlerine son vereceğiz. Eski yerlerinize tıpış tıpış gideceksiniz. Burası sıradan bir okul değil. Burası Türkiye’nin göz nuru Boğaziçi Üniversitesi diyeceğiz.”

 

“EMEKLİ AMİRALLER YARGILANDI”

 

“Emekli amiraller yargılandı. Montrö’nün Boğazlar için, bölgenin güvenliği için Avrupa için ne kadar önemli olduğunu vurgulayan amiraller yargılanıyordu. Yargılansınlar. Onlar dik ve onurlu görev yaptılar çalışırken. Emekliliklerinde de aynı duruşu sergiliyorlar. Yıllardır içerde olan askeri öğrenciler var. Askeri öğrencilere de CHP’den selamlarımızı sevgilerimizi gönderiyoruz az kaldı merak etmeyin. Osman Kavala, Demirtaş var. Bugün AK Parti’den de ‘AİHM kararlarına uymalıyız’ diye sesler gelmeye başladı. Eğer bu sesler daha da güçlenirse son derece mutlu oluruz.”

 

SOYLU’YA YANIT: “SEN NİYE ALINIYORSUN? “

 

Geçen hafta çöküşten söz etmiştim. Finansal, ticari, sosyal, kültürel ve politik çöküşten söz etmiştim. Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulların hiç de iyi olmadığını bir şekliyle örnekler vererek açıklamaya çalışmıştım.

 

Orada ‘uyuşturucu baronlarından kimse hapiste yok’ demiştim. Hemen İçişleri Bakanlığı açıklama yapmış. ‘Bunu söylemek polislerin emeğini görmezlikten gelmektedir’ diye açıklama yapıp beni kınadılar. Ya benim dediğimi anlamıyor yukarıdaki zat. Uyuşturucu baronlarını yakalayan polis, savcılığa teslim eden polis, yargılayan hakim, tutuklayan hakim, hapse atan hakim, serbest bırakan hakim.

 

Sen niye alınıyorsun kardeşim? polis üzerinden bizim üzerimize gelmek istiyor. Polis kardeşlerim beni de çok iyi bilirler, Soylu’yu da çok iyi bilirler. Benim de karakterimi çok iyi bilirler onun da karakterini çok iyi bilirler. Benim uyuşturucu konusunda ne kadar hassas olduğumu bütün herkes bilir, o zat da bilir.”

 İlgili konular

soylu

Polis anketinden Soylu'ya şok: Bu yanlıştan dönülsün

11 ay önce

Emniyet Sen Genel Başkanı Faruk Sezer, sosyal medya hesabından, "Yeni çıkartılan polis atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin sonuçları polislerimize ve teşkilatımıza fayda sağlar mı?" diye sordu....Devamını oku
babacan

Polis şiddetini savunan Bahçeliye; Babacan: Hiçbir ders çıkarmamış

1 yıl önce

DEVA lideri Ali Babacan, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye Furkan Vakfı üyelerine dönük polis şiddetini savunduğu için, "Sayın Bahçeli, 12 Eylül döneminde, kendi geleneğinin gördüğü onca eziyetten hiçbir ders çıkarmadığını gözler önüne serdi" diyerek tepki gösterdi....Devamını oku