Politika

Kılıçdaroğlu: Mahallelinin fakirini iki kişi bilir

2 yıl önce

Karantina torpili sosyal medyada patladı: Tepki yağdı!


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aksaray Muhtarlar Buluşması'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, "Mahallelinin fakirini iki kişi bilir. Siz yardımlarınızı neden muhtarlar aracılığıyla yapmıyorsunuz?" diyerek hükümeti eleştirdi.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aksaray’da düzenlenen Muhtarlar Buluşması’nda konuştu. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:
 
* Demokrasilerde herkes kendi düşüncesini ifade eder, kimse düşüncesinden dolayı suçlanamaz. İnsanların düşüncelerinden dolayı insanları suçlamamamız lazım.
 
Farklı fikirler yoksa o toplum gelişemez. Biri aykırı bir şey söyleyebilir, ona karşı da çıkabiliriz ama aykırı bir şey söyledi diye onu vuramayız. Onu eleştirebiliriz ama demokratik temeller üzerinden eleştirebiliriz.
 
BİZİM DE EKSİKLİĞİMİZ, YANLIŞLARIMIZ OLDU
 
* Demokrasi aynı zamanda insanların düşüncelerini özgürce ifade ettiği bir rejimin adıdır. Demokrasi aynı zamanda milletin iradesiyle gelenlerin rejimi elinde tuttuğu bir rejimdir. Bu süreç içinde muhtarlarla ilgili birçok güzel şey söylenmiştir. Dünyanın bütün güzel lafları edilmiştir çünkü oy kaygısı yaşanıyor.
 
* Şu anda seçim yok ama ben şimdi sizin ayağınıza geldim. Birini kötülemek, propaganda yapmak için değil yüzde 100 doğruları anlatmak için geldim. Artık eski siyaseti bir kenara bırakmamız lazım. Biz her zaman doğruları söyledik demiyorum. Bizim de eksiğimiz, yanlışımız oldu.
 
* Kabahat vatandaşın ayağına gitmeyen siyasetçide. O nedenle kendimizi gayet rahat eleştiriyorum. Kadının başörtüsünü Türkiye’nin bir numaralı sorun bu hale getirdik. Sana ne kardeşim. Başka dertlerimiz var. Fakirlik var yoksulluk var bunları unuttuk. Vay efendim, kadın, başörtüsü taksın mı takmasın mı. Bunlar da yanlış…
 
NİYE MUHTARLAR BİRLİĞİ VAR?
 
* Mahallelinin fakirini iki kişi bilir. Birincisi mahallenin muhtarı, ikincisi bakkalı bilir. Siz yardımlarınızı neden muhtarlar aracılığıyla yapmıyorsunuz?
 
* Belediyeye ödenen emlak vergisinden yüzde bir de muhtarlara ödense ne olur? Muhtar o parayı yasada ön görülen şartlara uygun mu harcıyor onun da denetlenmesi lazım. Eğer bir bütçe tahsis edildiyse uygun harcanması ve bunun denetlenmesi lazım.
 
* Belediye başkanları muhtarlarla gerekirse ortak projeler geliştirmek zorundalar. Türkiye Belediyeler Birliği var. Niye Muhtarlar Birliği yok? Sayıysa sayınız var. Siz Türkiye Muhtarlar Birliği olmadığınız için her biriniz parçalanmış, ayrı yerlerdesiniz.


İlgili konular

İmamoğlu

İmamoğlu Rus medyasında: İktidarın gidişini bekleyecek kadar sabrımız var

11 ay önce

Rus basının sorularını yanıtlayan İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu İmamoğlu, "Bu iktidarın demokratik prosedürler dahilinde gidişini bekleyecek kadar sabrımız var" diye konuştu....Devamını oku