Politika

Kılıçdaroğlu: Ortak görüş olursa Cumhurbaşkanı adayı olurum

3 hafta önce

kemal kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir canlı yayında, "Güçlendirilmiş parlementer sistemde ittifak olarak hem fikiriz. Ortak görüş olursa Cumhurbaşkanı adayı olurum." dedi.

Haber Global ekranlarında yayınlanan Buket Aydın'ın sunduğu Koltuk programının konuğu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu.

 

Türkiye gündemine ilişkin önemli soruları Buket Aydın sordu, CHP lideri Kılıçdaroğlu canlı yayında yanıtladı.

 

Programdan öne çıkan başlıklar:

 

"BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ TARİH YAZIYOR"

 

Sizinle diyalogtan sonraki sürece ilişkin Bursa dışında fire vermedik. Bursa'yı da alacağız. Belediye başkanlarımız tarih yazıyor. Hepsine şükran borçluyum. Pandemi şartlarında bütün engelleri aşıyorlar. İktidarın bize teşekkür borcu var.

 

NEDEN "ERKEN SEÇİM" DİYOR?

 

Bana göre sonbahara kadar gidemezler. Her geçen günün maliyeti artıyor. Ülkeyi yönetmek için bilgi birikim sahibi olmak lazım.

 

BİLİM KURULU'NU NEDEN ÇOK SERT ELEŞTİRİYOR?

 

Bilim Kurulu'nda ne oluyor? Bilim Kurulu ne düşünüyor? Ben saygı duyuyorum. Bir süre sonra Bilim Kurulu suçlanacak. Ben baştan Bilim Kurulunun bir sözcüsü olsun istedim. Ama yapmadılar.

 

CHP'YE GÖRE PANDEMİ SÜRECİNDE NELER EKSİK?

 

Bilim Kurulunda sözcü seçerdim. Belli zaman diliminde açıklama yapacaktı. Dükkanlarını kapat dediğimiz insanlar için ekonomik ve sosyal konseyi ile Bakanları toplardım. Yolu yöntemi belirleyip, çözümleri belirleyip kamuoyu ile paylaşacaktım. Bunların hiçbiri olmadı.

 

CHP, İKTİDARA GELİRSE NE YAPACAK?

 

Bir evde işsiz varsa ben ona iş bulucağım. Alevisi ,sünnisi, başı açık ya da başı kapalı olan diye ayırt etmeden refah içinde yaşamasını sağlayacağım. Emekliye i"ki maaş vereceğiz" dedim. Karşı çıktılar. Ne oldu verdiler?. Asgari ücreti yükselteceğiz dedik. Yükselttiler. Demek ki oluyor. 138 bin öğretmen açığımız var, sağlıkçı açığımız var neden atanmıyor?

 

"MİLLET İTTİFAKI ORTAK KARAR ALIRSA CUMHURBAŞKANI ADAYI OLURUM"

 

Adayı nasıl belirleyeceğimize dair oturup konuşacağız. Bir kişinin sözünü dinleyemeceğiz. Her aday ayrı mı çıkarmak isteyecek yoksa tek bir kişi mi çıkaracağız oturup konuşacağız. Güçlendirilmiş parlementer sistemde ittifak olarak hem fikiriz. Ortak görüş olursa Cumhurbaşkanı adayı olurum.

 

BAHÇELİ'NİN "AYM KAPATILSIN" ÇAĞRISINA NE DİYOR?

 

Bahçeli, yargıtayı da kapatır. Bir kişiyi suçlu ilan edip emniyet harekete geçiyor. Yeri geliyor gizlilik kararı alınıyor. Kişiyi suçlu ilan etmek siyasinin değil, hakim karar verir. Hukuk yoluyla çözülür.

 

CHP-HDP YAKINLAŞMASI SÖZ KONUSU MU?

 

HDP'yi terör örgütü olarak siyaseten tanımlarsanız. 6 buçuk milyon insanı terör yandaşı olarak sınıflandırırsınız. Bu yanlış. Görüşler farklı olabilir. HDP ile diğer partilerle aramız nasılsa onlarla da aynı. Her görüşümüz bir değil.İlgili konular

Cemil Erhan

Eski bakan Cemil Erhan vefat etti

11 saat önce

Eski Devlet Bakanı, eski Ağrı Milletvekili Cemil Erhan 83 yaşında yaşamını yitirdi....Devamını oku
özel

CHP'li Özel’den Bahçeli’ye "Abbas yolcu" cevabı: İlk seçimde gidiyorlar

2 gün önce

MHP lideri Bahçeli'nin yeni anayasa açıklaması sırasında muhalefeti kast ederek sarf ettiği "Sıkılı yumruklarla anayasa yapmak ne bugün ne de tarihte mümkün olmuştur. Artık uzlaşmak yeni bir anayasa hazırlamak milli vecibedir" diye konuşmuştu....Devamını oku