Politika

Kılıçdaroğlu: TÜGVA’lılar gitsin Suriye'ye; komutanları Bilal Erdoğan olsun

7 ay önce

Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon yetkisini iki yıl daha uzatan tezkereye ilişkin konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Bizim askerlerimiz şehit olsun bunu istiyor beyefendi. Neden garibanın evladı çocuğu orada şehit olsun. Komando marşı söyleyen TÜGVA'cılar var. Gönder kardeşim onları Suriye'ye başkomutanı da Bilal Erdoğan olsun " dedi.

 

Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar başlıklar şöyle:

 

Çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. CHP olduğu sürece hiçkimse endişeye kapılmasın. Hanelere huzur getirmek gibi bir görevimiz var ve bunu başaracağız.

 

Sorunların olduğunu ve büyüyeceğini iyi biliyoruz. Önümüzdeki kışın çok ağır geçeceğini de biliyoruz.

 

Hangi gerekçeyle atama yapılmıyor

 

Bizler hep birlikte sağlık çalışanlarımızı alkışladık. 36 saat gözünü kırpmadan çalışmak ne demektir. Ve 36 saatin sonunda evime gideyim artık diye yola çıkıyorsunuz. Ve Trafik kazasında hayatını kaybediyorsunuz. Kadro eksikliği var demektir. Dışarda atama bekleyenler var demektir.

 

'2 ay içinde kadro bekleyenleri atayacağız' diye açıklama yaptılar. Kaç ay oldu. Hangi gerekçeyle atama yapılmıyor.

 

10 saat hadi bilemedin 12 saat çalışırsın. Nereden çıktı 24 saat, 36 saat...

 

Sağlık çalışanlarına sesleniyorum. Hak ettiğiniz her şeyi yapacağız. Başımızın üzerinde taşıyacağız sizi.

 

Askeri hastaneler neden kapatıldı?

 

Bir yaralımız var. Terörle mücadelede yararlanmış ama helikopterin ineceği yer yok. Başka yere iniyor ambulans yok. Ve şehidimiz hayata veda ediyor. Bunun sorumlusu kim?

 

Eskiden askeri hastaneler vardı hangi gerekçelerle kapatıldı?

 

Dünyada askerin hastanesi olmayan tek ülke Türkiye. Açmaladılar. Gerekçe 'içeride FETÖcüler vardı. E Saray'a bak'

 

Biz gelirsek askeri hastanelerin hepsi açılacak.

 

Terörle mücadele sırasında yaralanıyorsunuz ama gazi sayılmıyorusunuz. Bunlar örgütlendiler. Dernekler kurdular. Bize de geldiler. Bize değil bütün siyasi partilere gidin. Sizin olayınızın sağı solu olmaz. Sizin olayınız vatanseverliktir.

 

Hepsine söz verildi. 7 aydır MHP'nin verdiği kanun teklifi bekliyor.

 

Saray hala bizim yanımızda diye bekliyorsanız hayır değil. Saray artık 5'li çetenin yanında

 

Az kaldı geliyor gelmekte olan. Bu işin siyaseti mi olur ya? Ben akşam evimde huzurla yatıyorsan bu şehitler sayesindedir. Ülkücü kardeşlerim bunu gayet iyi biliyor.

 

Ülke kan kaybediyor. Ekonomik açıdan bu her şeye sıçrıyor. Kars'ta Erzurum'da Iğdır'da buralarda kan kaybı çok daha yüksek.

 

9 milyar 171 milyon dolar ödemişiz

 

3 kişiden biri ben vazgeçtim tarımdan diyor. Başka ülkenin çiftçilerine buradan milyar dolarlar akıtılıyor. 7 milyar 365 milyon dolar canlı haycan ithal etmişler buna ödemişler. Küçükbaş hayvan da, kırmızı et deithal etmiş ve 1 milyar 435 miyon dolar ödemişiz. 9 milyar 171 milyon dolar ödemişiz. Bu parayı biz kendi besicimize ödeseydik ne olurdu?

 

Tam bir ahlaksız siyasetle karşı karşıyayız

 

58 milyar dolar yem hammeddesi ithal etmişiz.

 

Bu ara dalga geçiyor 'cep telefonun var mı? Vay sen zenginsin' Tam bir ahlaksız siyasetle karşı karşıyayız.

 

Bunların hepsine son vereceğiz.

 

Bir baraj yapıyorlar. Baraj yapıldığı için köyü başka bir yere taşıyorlar. Hayvanlar meraya geçecekler yolu geçmeleri mümkün değil. Su lazım. Kuyu suyu çıkarın diyorlar.

 

Araştırılıyor. Bu su içilmez yüksek arsenik var diyorlar.

 

2 ay süre veriyoruz o köye o suyu getirmezsen söz veriyorum biz getireceğiz.

 

İl özel idaresi Cami yaptırıyor ama cami kaçak.

 

Ülke akılla bilgiyle yönetilmiyor

 

İtibar sahibi olan bir Türkiye saygınlığını yitirmeye başlıyor. Kara para ve terörü finanse eden örgütlerle mücadele edecekler ama ülkeyi gri listeye aldılar.

 

Hazmedilecek bir olay mı. BU hükümetin buna ne hakkı ne yetkisi vardır. Bunun da bütün vatandaşlar tarafından bilinmesini istiyorum. Dünya bunu görmüyor sanıyorlar.

 

Devletin sosyal devlet olması gerekiyor. Sosyal hukuk devleti güçsüzleri güçlüleri karşısında koruyarak eşitlik sağlayan devlettir. Bu felsefeden yola çıkarsak adaletli vergi alan, fakirine sahip çıkan, kaçakçılarla, terörle uğraşan devle demektir. Bunların yapılması gerekmektedir.

 

Kapıcının da arabası var. Ona mı göz diktin. O kişi onu alırken sana mı soracaktı. Hem TRT alıyor bir de vergi alıyor.

 

Apartman görevlisinin nasıl yaşadığını biliyor musun sen? O rutubetli evlerde nasıl yaşadıklarını biliyor musun. En çok oy aldığın Güngören'e git gör orada.

 

Büyükelçi olayı: Dünyada böyle bir rezalet olamaz

 

Türkiye'nin yönetilmediğinin en güzel örneği en son büyükelçiler olayı. Dünyada böyle bir rezalet olamaz. Ekonomi allak bullak oldu. Devreye girdiler. Gece gündüz çalıştılar. Olayı telafi etmeye çalıştılar Peki dolar ne oldu. Fatura 83 milyonun sırtına düştü.

 

Kazananlar devlete dolarla borçlananlar oldu.

 

Dolar her 10 kuruş arttığında vatandaşın sırtına 24 milyar TL yükleniyor.

 

Özellikle AKP'li ve MHP'li vatandaşlara sorayım memleketi bu hale kim getirdi. Dış güçler diyorlarsa.Yıllardır ülkeyi kim yönetiyor.

 

Ülkede zam yağmuru var

 

Ülkede bir zam yağmuru var ve içlerinde hiç gıda yok. Bu kadar zam yapıldı. Asgeri ücret artık açlık sınırının altında. Yazık günahtır dedim çağrı yaptım ama umurlarında değil.

 

Dış politika milli olmalı. Partilere bilgi verilmeli 'şu kararı şu nedenle alıyoruz diye' Dışişleri tümüyle devre dışı bırakılmış. Büyülçiler olayında saatlerce çalışarak atlattılar.

 

Tezkere geldi. Grup başkanvekillerine 'şu gerekçelerle aldık' deselerdi keşke. Olmadı.

 

Biz torba kanuna alıştık. her şeyi ekliyorlar içine 'evet' deyin diyorlar.

 

Her şeyi koymuşlar bir tezkerenin içine gelin buna oy verin diyorlar. Biz senin her dediğine mühür mü basacağız. Gel bir bilgi ver. Tezkereler gelirdi.6 ay-1 yıl. Gelirdi olay biterdi.

 

Tezkere neden 2 yıl?

 

Şimdi 2 yıl neden? Kimse bilmiyor. Senin her dediğine evet deseydik neden farklı partiler kurduk. Biz milli kurtuluş savaşından gelen bir partiyiz.

 

Biz 2 yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine göndereceğiz. Kavga olmadan.

 

Beyfendi şimdi 'İdlib'den bir ordu gelsin' diyor. Neden? Suriyeyle barışacağız. Savaş yok.

 

Biz hiçbir askerimizin Suriye'de şehit olmasını istemiyoruz. 'Mücalede' neyin mücadelesi?

 

33 askerimiz şehit oldu. Sen ne yaptın? Bu benim onuruma dokunuyor. Böyle bir devlet yönetimi olur mu? Koşa koşa Putin'in ayağına gittin! Niye bizim askerimiz şehit olsun?

 

Biz Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız.

 

Komutanları Bilal Erdoğan olsun

 

Biz Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız. Bütün komşularımızla barışacağız. Akerlerimiz şehit olsun. Bunu istiyor beyefendi. Komanda marşı söyleyenler var. Gönder kardeşim onları Suriye'ye. Niye bizim askerimiz şehit olsun? TÜGVA’lılar komando marşı söylüyor. Gönder kardeşim o zaman onları Suriye’ye. Oradaki komutanları da Bilal Erdoğan olsun.

 

Süleymanşah türbesi

 

Hiçbir evladımızın burnu kanamasın. Niye yapıyorsunuz bunu. Bunların terkettiği vatan toprağını b ayrağımızı yedineden diikeceğiz. Süleymanşah türbesini oraya götüreceğiz.

 

Büyükelçiler olayı gösterdi ki istişare diye bir şey yok. Meydanda alkılı görünce aklına geleni söylüyor.

 

Ruh sağlığı sorunlu olan birisine devlet teslim edilemez.

 

Kim bu yabancı askerler?

 

Bahçeli yabancı askerlerin gelmesine el kaldırıyor. Kim bu askerler. Terörle mücadelede yıllardır uğraşan silahlı güçlerimiz polisimizdir. Getireceksin yabancı askerleri.

 

Vatanseverseniz bu rezilliğe son verin. Taliban kuvvetlerini mi getireceksin? ABD'liler mi, Almanlar mı? Kimi çağıracaksın sen?

 

Ben adım gibi eminim bütün ülkücüler bütün vatanseverler merak ediyor.

 

83 milyon 5'li çeteye çalışıyor. Bu ülkede zengin olmak artık utanılacak bir şey haline geldi.

 

Bir grup insana çalışıyor kendisine, ailesine yakın. Her sabah bir zam haberiyle karşılaşıyoruz. Peki bu zammın karşılığında gelirler artıyor mu? Hayır.

 

Bunlar yaşanıyor ama Saray algı yaratmaya çalışıyor. Kapıcının arabası, senin telefonun... Hatalarının farkınlar çünkü. Türkiye'yi büyütebiliriz. Birilerini değil. Az gözlüler tabii ki yine doymazlar.

 

Esnafın, muhtarın, apartman görevlisinin gidişten duyduğu rahatsızlığı herkesin konuşması lazım.

 

Padişahın sofrasında fetva geçersizdir

 

Adalet her işte hakkı bilmektir. Kadim bir kültürümüz var. Yanlış olan devletimizin bunu bilmemesi. Hocalar buldular. Fetva'sını aldılar. Söyledim. Padişahın sofrasında alimin fetvası geçersizdir.İlgili konular

Beşar Esad  Birleşik Arap Emirlikleri

Beşar Esad 11 yıl sonra Birleşik Arap Emirlikleri’nde

3 ay önce

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) ziyaret ederek Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri El Maktum ile görüştüğü belirtildi....Devamını oku
havan topu

Gaziantep'e Suriye'den 2 havan topu atıldı

3 ay önce

Gaziantep’in Karkamış ilçesine akşam saatlerinde Suriye’den atılan 2 havan topu düştü....Devamını oku