Politika

Kılıçdaroğlu'ndan emeklilere: Geçinemiyorsanız hesap sorun

10 ay önce

Kılıçdaroğlu

Düzenlediği basın açıklamasında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Bütün emeklilerden ricam geçinemiyorsanız hesabını demokratik yollardan sormak sizin göreviniz" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği (TÜMEMEKDER) ziyareti sonrası basın açıklaması düzenledi.

 

Kılıçdaroğlu, “Kim hak, hukuk, adalet arıyorsa onların yanında olmaya söz verdim. Asgari ücretlinin aylıklarını artırdılar. Hazine ve Maliye Bakanı, “Asgari ücretlinin aylığı arttı, yüzde 50 zam yaptık, şimdi sıra emeklilere geldi” dedi. Bütün emekliler doğal olarak yüzde 50’lik zam bekliyordu. Ama bu olmadı" diye konuştu.

 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

 

"Hangi gerekçeyle olmadı bilmiyorum. Ne olacak ve nereye kadar gidecek? Ben buradan yaklaşık 10 milyon emekliye seslenmek isterim. Size neden beklediğiniz zam verilmedi? Nedeni şu; biz emekliye zam vermesek de nasıl olsa emekli bize oy verecek, temel mantıkları bu. Emeklilere iki maaş ikramiye verilsin dediğim zaman bir grup emekli postaneden bana telgraf çekti. Bizim maaşımız yetiyor diye, o düşünce bunların belleklerinde yer etmiş.

 

"HESABINI DEMOKRATİK YOLLARDAN SORMAK SİZİN GÖREVİNİZ"

 

Bütün emeklilerden ricam geçinemiyorsanız hesabını demokratik yollardan sormak sizin göreviniz. Sizin hakkınızı ve hukukunuzu demokratik yollarla aramanız gerekiyor. Bütün emeklilerin bir araya gelmesi lazım, ortak hareket etmesi lazım, oyumu vermeyeceğim demesi lazım. Bunu dediğiniz zaman bütün siyasi iktidar, sizin sözünüzü dinlemek zorunda kalırlar.

 

Bir de dul, yetimler var. Emekli vefat ettiğinde eşine ve çocuklarına intikal eden aylıkları var. Son yapılan zamlardan sonra 627 lira aylık dul ve yetime verilen. 690 lira, 748 lira…

 

Şimdi ben saraydaki zata ve şürekasına seslenmek isterim. Ayda 627 lirayla bir dul kadın nasıl yaşayacak? Bunlarda vicdan var mı? 627 lirayla yaşa diyorsun.

 

"NEREDEYSE DAVUL ZURNA ÇALACAKLAR"

 

Milli gelirden pay niye versinler? Çünkü milli gelirden sağladıkları payı başkalarına veriyorlar, 5 maaş alana veriyorlar. Sizin sesiniz çıkmıyor ki… Sizin birlik olma zamanıdır. Açlık sınırı 4 bin 13 lira. 2500 liraya çıkardık en düşük emekli aylığını diye neredeyse davul zurna çalacaklar. 2500 liraya kim, nasıl geçinecekler?

 

Sizler bu ülkenin büyümesine katkıda bulundunuz. Günün 8 saati, yeri geldi tatillerde çalıştınız, emekli olduğunuzda size insanca yaşayabileceğiniz aylığın bağlanması gerekiyor. Ama bu imkan size verilmedi. Ben ve arkadaşlarım burada olduğu için birilerinin rahatsız olduğunu gayet iyi biliyorum. Onlar rahatsız olsun diye ben buradayım. Siz hakkınızı, hukukunuzu savunduğunuz sürece biz devamlı sizin yanınızda olacağız."İlgili konular

zam

MHP'li Sancaklı: Erdoğan ile görüştüm; asgari ücrete ve emekliye zam olacak

8 ay önce

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, partisinin istişare toplantısında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü; asgari ücrete ve emekli aylıklarına temmuz ayında zam yapılacağını müjdeledi....Devamını oku
erbakan

Fatih Erbakan: İşçi, memur, emekli maaşlarına yüzde yüz zam yapacağız

8 ay önce

Yeniden Refah Partisi, İstanbul 2’nci Olağan Kongresi’ni yaptı. Kongrede tek aday olan partinin İstanbul İl Başkanı Hüseyin Terzi yeniden seçildi....Devamını oku