Ekonomi

Kılıçdaroğlu'ndan MB Başkanı'na dolar tepkisi: İhanette sorumluluğu artıyor

11 ay önce

Kılıçdaroğlu

Faiz indirimi sonrası dolardaki durdurulamayan yükseliş, tepkilere neden olurken CHP lideri Kılıçdaroğlu da açıklama yaparak bunun açıkça millete ihanet olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Merkez Bankası Başkanı’nın bu ihanette sorumluluğu gitgide artıyor. Unutmayacağım bunu!" dedi.

 

Ekonomistlerin ısrarla yanlış olduğunu söylediği ancak Merkez Bankası'nın aldığı faiz indirimi kararı, doların ateşini harladı. Piyasanın beklentisi faizin 19'da sabit olmasıyken Nisan ayından beri değiştirilmeyen politika faizi, geçtiğimiz ay Merkez Bankası tarafından yüzde 18'e çekildi.

 

Doların yukarı yönlü seyrine neden olan bu kararın ardından dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu görüşmesinden Para Politikaları Kurulu üyelerinin görevden alınması sonucunun çıkmasıyla dolar da tarihi zirveyi gördü. Bu sabah saatlerinde dolar; 9,19'u görerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

 

Ekonominin gidişatına tepki gösteren siyasetçilerden biri de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğu, sosyal medya platformu Twitter'dan yaptığı açıklamada ekonomideki bu durumun sorumlusunun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu olduğunu söyledi.

 

Kılıçdaroğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

"Erdoğan ve Merkez Bankası Başkanı el ele verdi, halkımızı fakirleştiriyorlar. Bu açıkça millete zulümdür. Şunu da söyleyeyim, Merkez Bankası Başkanı’nın bu ihanette sorumluluğu gitgide artıyor. Unutmayacağım bunu!"İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

5 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan: Bakraç içinde Manda yoğurdu, hurma, bal ve yulaf ezmesi yer uyurum

5 ay önce

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tokat ziyaretinde çiftçiler ile bir araya geldi....Devamını oku