Yaşam

Kimlik yenilemede son tarih ne zaman?

6 ay önce

Kimlik yenileme

Kimlik yenileme son gün 31 Aralık 2023 olarak belirlendi. Bu tarihten sonra eski kimlik (nüfus cüzdanı) geçerli olmayacak.

Kimlik yenileme için gerekli belgeler içerisinde; eski nüfus cüzdanınız, son 6 ayda çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ve yenileme ücretini yatırdığınıza dair dekont yer alıyor. 

 

İçişleri Bakanlığı'nın kimlik kartları, ehliyet ve pasaport ile ilgili yaptığı düzenlemeyle kimlik, pasaport ve ehliyetlerin yenilenmesi işlemleri 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren devam ederken, yeni kimlik kartlarının çipli olması dolayısıyla daha güvenli ve kullanışlı olacak.

 

2023 yılına kadar yenilenmesi gereken yeni kimlik kartlarının kullanım süresi 10 yıl olacak

 

Yeni kimlik kartları ile vatandaşlar, kamu hizmetlerine elektronik ortamda güvenli bir şekilde erişim sağlayacak. Böylelikle vatandaşlar, kamu ve özel teşebbüs hizmetlerinde hızlı hizmet alma avantajı sağlayacak.

 

KİMLİK YENİLEME RANDEVUSU NASIL ALINIR?


Kimlik yenileme randevuları, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün randevu.nvi.gov.tr internet sitesine girerek alınabilir.

 

Bir başka randevu alma yolu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün Alo 199 çağrı merkezi aranarak yapılabilir.

 

Ayrıca ilçe nüfus müdürlüklerine bizzat gidilerek de randevu alınabilir.

 

15 yaşını doldurmuş kişilerin kimlik kartı başvurusunda parmak izi işlemleri için nüfus müdürlüğünde hazır bulunmaları gerekiyor.

 

 

KİMLİK KARTI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?


18 yaşından büyükler için:

 

*Nüfus Cüzdanı

 

*Banka dekontu

 

*Biyometrik Fotoğraf

 

*Fotoğraflı pasaport veya sürücü belgesi veya MEB-ÖSYM sınav giriş belgesi (Nüfus cüzdanı kayıpsa)

 

Yeni doğanlar için:

 

*Anne veya babanın şahsen ve Nüfus Cüzdanı/Kimlik kartı ile başvurusu

 

*Doğum Belgesi

 

*Kimlik kart bedeli ücretsizdir.İlgili konular

Kızılay

Kızılay'dan İdlib'e 50 bin briket ev

4 ay önce

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, "Bir Aradayız, İdlib'in Yanındayız" kampanyası kapsamında bölgeye 50 binden fazla briket ev inşa edildiğini ve 350 bin ihtiyaç sahibinin buralara yerleştirildiğini söyledi....Devamını oku
Uygulama

İçişleri: 588 kişi yakalandı, 31 kişi gözaltında

5 ay önce

İçişleri Bakanlığı eş zamanlı olarak yapılan operasyonda 588 aranan kişinin yakaladığını, 31 kişinin ise gözaltına alındığını duyurdu....Devamını oku