Türkiye Haberleri

Kirasını ödeyemeyen ailenin elektrik ve doğalgazı kesildi

1 ay önce

deniz

Ev kirasını bir yıldır ödeyemeyen ve son bir aydık elektrik ile doğalgazı kesik olan Leyla ve Yunus Deniz ailesi, kış ortası 2 çocukla birlikte evden atılma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, ailenin tek isteği ise, düzenli bir iş bulup çalışmak.

Derinleşen ekonomik kriz, işsizlik ve zamlardan kaynaklı faturasını ödeyemeyen hane sayısı artarken, CHP Milletvekili Ahmet Akın’ın geçen yıl Enerji Bakanlığı bütçe görüşmelerinde paylaştığı verdilere göre, ilk 6 ayda 1 milyon 655 bin 226 kişinin elektrik ve doğalgazı kesildi.

 

Akın’a göre, her ay ortalama 185 bin konutun elektriği, 80 bin konutun da doğalgazı kesildi.

 

Bu ailelerden biri de Ankara’da evli olan Leyla ve Yunus Deniz. Yaklaşık 1 yıldır ev kiralarını ve son 1 aydır faturalarını ödeyemeyen aile, kış ortası 2 çocukla evden atılma tehlikesiyle karşı karşıya. İnşaatta çalışarak geçimlerini sağlayan Yunus Deniz, pandemi ve krizden kaynaklı duran inşaat sektöründe iş bulamadığını söyledi. Keçiören ilçesi Bağlum semtinde ikamet eden Deniz ailesi, yaşadıklarını ajansımıza anlattı.

 

İş olduğunda inşaatlarda çalışarak günlük 60-80 lira civarı para kazanan Yunus Deniz, düzeli iş aramasına rağmen bulamadığını ve maddi durumlarının gün geçtikçe daha zorlaştığını dile getirdi.

 

Günlerini yarı aç yarı tok geçirdiklerini belirten Deniz, “Çalışacak işim yok, sigortam yok ama her ay 750 TL kira ödemek zorundayım. 1 yıla yakındır kiramı ödeyemiyorum. Birçok defa başvuru yapmamıza rağmen ne devletten ne belediyeden herhangi bir yardım alamadım. Belediyeye gittiğimizde salgın var diye içeri alınmadık” dedi.

 

İş bulamaması sebebiyle psikolojisinin bozulduğunu ifade eden Deniz, “Bir aydır elektriğimiz yok, doğalgazımız yok. Sürekli sıkıntıdayız ve bu durum hem çocuklarıma hem de eşime yansıyor. Çocuklarım elime bakıyor ama cebimde para yok. Bu durum çok gücüme gidiyor. Komşuların getirdiği bir tabak yemekle günü geçiriyoruz. Sadece geçimimi sağlayacak bir iş istiyorum” dedi. Kirasını ödeyemediği için ev sahibinin kendilerini çıkarmak istediğini anlatan Deniz, “Ev sahibi bir hafta önce geldi, kirasını isterken beni ölümle tehdit etti. Tatsızlık çıkmasın diye sesimi çıkarmadım. Evden çıkamıyorum. Nereye gideceğiz, dışarıda mı kalacağız” diye konuştu.İlgili konular

depremzedekadın

93 yaşındaki kadının, faturaları ödeyemediği için elektriği kesildi

2 gün önce

İzmir depreminde evi hasar gördüğü için bir okulun bahçesindeki konteynere yerleştirilen 93 yaşındaki Müşerref Yardaş’a okuldan elektrik bağlandı. 2 ayda 530 lira elektrik fatura çıkarılan yaşlı kadın faturaları ödeyemeyince elektriği kesildi....Devamını oku
doğalgaz

Doğalgaza yılın dördüncü zammı!

1 hafta önce