Gündem

KKTC Başbakanı: Kıbrıs'ta artık 'federasyon' yok; iki egemen devlet var

1 hafta önce

kıbrıs

KKTC Başbakanı Faiz Sucuoğlu, hükümetin kurulmasının ardından dün Ankara'ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Sucuoğlu, "Azerbaycan'ın, KKTC'yi tanıması önemli bir adım olur" diye konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) hükümetin kurulmasının ardından dün Ankara'ya gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Faiz Sucuoğlu, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile baş başa uzun süren görüşmeler gerçekleştirdiğini belirten Sucuoğlu, "Ayrı gayrımız yok. Oturduk, genel değerlendirmelerde bulunduk; siyaseti, ekonomiyi, altyapıyı çalışmalarını değerlendirdik. Kendilerinin Kıbrıs'la ilgili sormak istedikleri konular vardı, onları konuştuk, anlattım. Ağabey-kardeş şeklinde güzel bir toplantı oldu." dedi.

 

Sucuoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 

"Bu, hep böyledir. Azerbaycan'ı da dahil edersek 'üç devlet, tek millet'. İnşallah önümüzdeki süreçte Azerbaycanlı kardeşlerimizle hem siyasi hem de ekonomik anlamda temaslarımız artar. Beklentimiz, özellikle kardeş olarak, aynı kökten geldiğimiz, aynı dili konuştuğumuz, aynı dini paylaştığımız Azerbaycan'ın da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tanıması. Bu, önemli bir adım olur. Zaten biz de kararımızı verdik, artık 'federasyon' yok. Bundan sonra iki egemen, eşit devlet statüsü söz konusu. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar'ın dik duruşu, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın inanılmaz desteği var."

 İlgili konular

Erdoğan

Erdoğan: AB tarafından beklediğimiz karşılığı göremedik

1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde AB üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçilerine hitap etti....Devamını oku
erdoğan

Erdoğan, KKTC'nin kuruluş yıl dönümünü yaınladığı mesajla kutladı

2 ay önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 38'inci kuruluş yıl dönümünü yayınladığı mesajla  kutladı....Devamını oku